•                  
پنج شنبه , ۰۷ اسفند , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, فوریه 25

ضرب و شتم دو تن از زندانیان محبوس در زندان مرکزی زاهدان

0
166

در پی مجادله کلامی، روز گذشته دو زندانی محبوس در زندان زاهدان توسط یکی از پرسنل زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. پس از ضرب و شتم این دو زندانی در قرنطینه این زندان به صورت دست و پا بسته رها شده‌اند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه مورخ ۲۰ آذرماه ۹۷، دو زندانی محبوس در زندان زاهدان توسط یکی از پرسنل زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. هویت این زندانیان “عارف خارکوهی” ۲۶ ساله و با اتهام محاربه از طریق سرقت مسلحانه و “مهرالله ریگی” ۲۴ ساله و با اتهام قتل هر دو از بند ۵ زندان زاهدان توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است. در همین زمان زندانی دیگری نیز به شیوه مشابه توسط یکی دیگر از پرسنل زندان مضروب و به بند قرنطینه زندان منتقل شد. یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “این زندانیان در پی درگیری لفظی با «عباس میر» یکی از پرسنل زندان توسط وی مورد توهین و فحاشی قرار گرفته و اکنون در هواخوری قرنطینه این زندان به صورت دست و پا بسته مورد ضرب و شتم قرار گرفته و رها شده‌اند”.
این منبع همچنین افزود: “بند قرنطینه زندان زاهدان محل اصلی بدرفتاری‌ها و ضرب و شتم زندانیان است. مسئولین زندان دوربین‌هایی که در این قسمت جهت رویت بازرس قرار داده شده را در زاویه‌ای تنظیم کرده‌اند تا ضرب و شتم زندانیان در این قسمت مخفی بماند”.
عارف خارکوهی که از حدود ۳ سال پیش در این زندان نگهداری می‌شود به اتهام محاربه از طریق سرقت مسلحانه به ۴۰ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

مهرالله ریگی دیگر زندانی محبوس در این بند از سال ۹۵ در حال تحمل حبس است و به اتهام قتل به اعدام محکوم شده است.

همزمان با این واقعه بنا بر گزارشی دیگر، روز سه‌شنبه یک زندانی دیگر به نام “رضا بامری” به دلایل نامعلومی توسط مأموران زندان به قرنطینه زندان زاهدان تبعید شد.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: “ماموران زندان به دستور آقای کیخواه، معاون امنیتی زندان، رضا بامری را همراه با ضرب و شتم و تهدید به قرنطینه منتقل کردند. تاکنون از دلایل انتقال این زندانی اطلاعی در دست نیست”.
این زندانی پیشتر نیز در تاریخ ۱ آبان‌ماه سال جاری توسط مأموران زندان به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و سپس به سلول انفرادی این زندان منتقل شد. این زندانی به مدت ۱۴ روز در سلول افرادی این زندان با پا و دندان شکسته محبوس بود و از دسترسی به خدمات پزشکی نیز محروم بود.

گفتنی است، رضا بامری، ۲۷ ساله، در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۰ به اتهام قتل دستگیر و سپس در آذر‌ماه سال ۱۳۹۴ به اعدام محکوم و نهایتاً حکم اعدام وی پس از اعتراض به رأی صادره در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۶ قطعی شده است.

رفتار نامناسب و توهین‌آمیز مسئولین زندان زاهدان مسبوق به سابقه است. در تاریخ ۲ آذرماه ۹۷ حقوق بشر در ایران در گزارشی به بررسی و شرح مشکلات زندانیان محبوس در زندان زهدان از جمله تجهیز نبودن بهداری زندان، کیفیت غذای بسیار پایین و ضبط وسایل شخصی توسط مسئولین زندان، نگهداری زندانی در انفرادی، بدرفتاری و ضرب و شتم زندانی و تبعید زندانی، پرداخته بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: