جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

طرح اتهامات جدید برای نازنین زاغری و انتقال وی به دادسرای اوین

0
426

nazanin-zagheri-765x510.jpgهمسر نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران، از طرح اتهامات تازه علیه همسرش خبر داد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، ریچارد راتکلیف به خبرگزاری رویترز گفت که نازنین زاغری روز یکشنبه ۱۶ مهر بار دیگر در دادسرای زندان اوین حاضر شد تا در برابر اتهامات جدید وارد شده از خود دفاع کند. «همکاری با سازمان‌هایی مخالف حکومت ایران» از جمله اتهامات مطرح‌شده برای خانم زاغری بوده است. نازنین زاغری، ۳۸ ساله، در بهار سال ۱۳۹۵ هنگام خروج از ایران در فرودگاه بازداشت و پس از ماه‌ها حبس بدون محاکمه، سرانجام در دادگاه به پنج سال حبس محکوم شد. اتهامات جدید می‌تواند تا ۱۶ سال به مدت حبس خانم زاغری بیفزاید. نازنین زاغری، کارمند بنیاد توماس رویترز از سوم آوریل (پانزدهم فروردین‌ماه ۱۳۹۵) هنگام خروج از ایران به همراه گابریلا فرزند ۲۲ ماهه خود در فرودگاه امام خمینی تهران بازداشت شد. سپاه پاسداران استان کرمان دو ماه پس‌ازاین بازداشت اعلام کرد که نازنین زاغری به اتهام «مشارکت در پروژه‌های براندازی» دستگیر و به کرمان منتقل شده است. پاسپورت بریتانیایی گابریلا دخترخانم زاغری که متولد بریتانیاست نیز ضبط‌شده و او نمی‌تواند از ایران خارج شود و والدین خانم زاغری از او نگهداری می‌کنند.

این شهروند ایرانی-بریتانیایی ۳۷ ساله با بنیاد رویترز همکاری داشته و مشغولیت اصلی او فعالیت با نهادهای خیریه بوده است.

خانم زاغری به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به پنج سال زندان محکوم شده است.

ریچارد رتلکیف، همسر خانم زاغری به رسانه‌ها گفته است در مدت زندان انفرادی در کرمان همسرش را “به امضای اعتراف دروغین مجبور کرده‌اند.”

هم‌اکنون گیسو، دختر دو ساله نازنین جدا از والدین خود و نزد خانواده مادرش زندگی می‌کند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.