•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۱
دوشنبه, دسامبر 5

عفو بین‌الملل: «مصونیت عاملان قتل‌های زنجیره‌ای و آزار و اذیت خانواده‌های قربانیان باید متوقف شود»

0
338

amnesty-ghatlzanjerehee-765x510.jpgسازمان عفو بین‌الملل روز گذشته در بیانیه‌ای خواستار توقف آزار و اذیت خانواده‌های قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای شد و اعلام کرد عاملان و آمران این جنایت باید منطبق با استاندارهای بین‌المللی محاکمه و مجازات شوند.

به گزارش حقوق بشر در ایران،‌ عفو بین‌الملل در بیانیه خود آورده است: «با گذشت ۱۹ سال از قتل‌های فراقضایی تعدادی از روشنفکران، نویسندگان و مخالفان سیاسی به دست مأموران وزارت اطلاعات ایران، خانواده‌های قربانیان نه تنها شاهد مصونیت آمران و عاملان از محاکمه و مجازات هستند،‌ بلکه خود نیز با آزار و اذیت‌های مختلف روبر هستند. آن‌ها ازحق برگزاری آزادانه و علنی مراسم یادبود برای عزیزانشان محروم گشته‌‌اند و به دلیل فعالیت در راستای حقیقت‌طلبی و دادخواهی مورد انواع اتهامات بی‌اساس امنیتی، بازجویی‌های خودسرانه و حتی محاکمه‌ ناعادلانه قرارگرفته‌اند.»

عفو بین‌الملل همچنین خواستار تغییر رویکرد امنیتی مقامات ایران در قبال خانواده‌های قربانیان و حرکت به سمت رویکردی مبتنی بر جبران و ترمیم جنایت‌های گذشته است.

این سازمان حقوق بشری افزوده است: «مقامات ایران باید به‌جای تاختن بر خانواده‌های دردمند، خواست‌های به حق آن‌ها در زمینه حقیقت و دادخواهی را به‌جا آورند و عاملان و آمران این جنایت را منطبق با استاندارهای بین‌المللی محاکمه و مجازات کنند.»

عفو بین‌الملل در پایان تأکید کرده است: «مقامات ایران همچنین موظف هستند که حقایق مربوط به بسترسازمانی و فرایند برنامه‌ریزی و پیشبرد قتل‌ها را برای خانواده‌ها و عموم جامعه آشکار کنند و اجازه دهند که خانواده‌ها و مدافعان حقوق بشر نظرات خود را آزادانه و بدون ترس از آزار و اذیت ابراز کنند. این‌ اقدامات برای پایان دادن به پدیده فراگیر مصونیت در ایران ضروری هستند.»

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.