•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

عفو بین الملل؛ مقامات ایران اعدام کودک متهم, محمدرضا حدادی را متوقف کنند

0
379

محمدرضا حدادی.jpgمحمدرضا حدادی، کودک متهم متولد ۲۷ اسفند ۱۳۶۶ که به اتهام قتل محمدباقر رحمت، در ۱۵ سالگی دستگیر شده بود و در  حال حاضر در زندان عادل‌آباد شیراز بسر میبرد. شرایط پیرامون پرونده محمدرضا حدادی بسیار حاد شده و هر لحظه امکان اجرای حکم اعدام این شهروند وجود دارد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, محمدرضا حدادی چند روز پس از دادگاه و در ملاقاتی با مادرش از «عدم پرداخت پولی وعده‌داده‌شده» به خانواده‌اش مطلع می‌شود. وی طی نامه‌ای در ۱۶ آبان ۸۲ به اطلاع قاضی دادگاه می‌رساند که یکی از متهمین با وعده پرداخت پول از وی خواسته با توجه به نوجوان بودن، ارتکاب قتل را بر عهده بگیرد. وکیل وی معتقد است محمدرضا فریب متهم دیگر را خورده و در ارتکاب قتل هیچ نقشی نداشته‌است. همچنین, حسین احمدی‌نیاز، وکیل مدافع محمدرضا حدادی، تاکید دارد که “دلایلی در دست است که نشان دهنده‌‌ی بی‌گناهی محمدرضا حدادی است و در صورتی که حکم اعدام در مورد او اجرا شود، در واقع فردی بی‌گناه اعدام شده‌است.”سازمان عفو بین الملل نیز با صدور بیانیه ای خطاب به مقامات قضائی  ایران نوشته است: «اعدام محمدرضا حدادی را متوقف کنید.» این سازمان مدافع حقوق بشر ضمن تاکید بر اینکه محمدرضا حدادی متهم نیست و تاکید داشته که اجرای حکم اعدام وی میتواند باعث مرگ یک انسان بیگناه بشود. متن بیانیه سازمان عفو بین الملل در ادامه می آید. 

‎محمدرضا حدادی پس از یک محاکمه ناعادلانه به عنوان یک کودک به اعدام محکوم شد. اکنون ما باید سعی کنیم تا زندگی را به او باز گردانیم.

‎محمدرضا حدادی، در سال ۲۰۰۴ در حالی که تنها ۱۵ سال داشت، به اعدام محکوم شده است. (در طول این سال‌ها) شش بار اجرای اعدام او برنامه‌ریزی و متوقف شد. آخرین بار اجرای حکم اعدامش به دلیل واکنش شدید جامعه بین‌المللی و جهانی لغو شد. او اکنون ۱۴ سال است که بیشتر جوانی‌اش را با اضطراب، ترس و وحشت از اعدام خود پشت سر گذاشته است.

محمدرضا ‎زمانی که برای اولین بار دستگیر شد، در هنگام بازجویی به قتل اعتراف کرد. اما او به زودی، این اعتراف را رد کرد و گفت که تنها پس از اینکه دو متهم دیگر او را مجبور به اعتراف نموده‌اند، اعتراف کرده. بعد از مدتی دیگر متهمان ادعای اولیه خود مبنی بر شریک بودن محمد در جرم را پس گرفتند. آن‌ها در حال حاضر در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان هستند.

‎با این حال، محمدرضا هنوز با خطر اعدام مواجه است. این ناعادلانه است. پرونده او نشان دهنده استفاده شرم‌آور ایران از مجازات اعدام علیه افراد زیر ۱۸ سال که نقض قوانین بین‌المللی حقوق بشر است را نشان می‌دهد.

پدر این زندانی محکوم به اعدام در تاریخ شنبه ۲ تیرماه در یک پیام صوتی با نگرانی از وخامت حال فرزندش که از تخت بیمارستان به زندان برگردانده شده بود برای نجات فرزندش از مردم کمک خواسته‌بود.

محمدرضا حدادی، زاده ۲۷ اسفند ۱۳۶۶ به اتهام قتل، در ۱۵ سالگی دستگیر شده بود و در حال حاضر در زندان عادل‌آباد شیراز است.

لازم به ذکر است محمدرضا حدادی کودک-مجرم محکوم به اعدام محبوس در زندان عادل‌آباد شیراز در خطر اعدام قرار دارد. محمدرضا در زمان دستگیری ۱۵ سال داشته و متهم به سرقت منجر به قتل است.

حسین احمدی نیاز وکیل محمدرضا حدادی، در خصوص آخرین وضعیت پرونده کودک-مجرم محکوم به اعدام گفت: “موضوع اعمال ماده‌ی ٩١ قانون مجازات اسلامی در دادگاه بدوی رد شده و درخواست اینجانب برای پذیرش خلاف بین شرع یا اعمال ماده ۴٧٧ قانون آیین دادرسی کیفری توسط ریاست محترم قوه قضاییه به نتیجه نرسیده است”.

این وکیل دادگستری در ادامه گفت: “وضعیت روحی و روانی موکلم اصلا مناسب نیست و از طرفی با توجه به فشار خانواده اولیای دم بر اجرای حکم قصاص، محمدرضا زیر تیغ اعدام قرار دارد و این ترس و نگرانی وجود دارد که حکم ایشان اجرا شود”.

وی در ادامه افزود: “این در حالی است که دلایل کافی بر بی گناهی موکل بنده وجود دارد و اعدام محمدرضا حدادی اعدام یک بی گناه خواهد بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.