پنج شنبه , ۱۸ خرداد , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, ژوئن 8

علیرضا بهشتی شیرازی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
71

حقوق بشر در ایران ـ امروز دوشنبه ۱ خرداد ماه ۱۴۰۲، سیدعلیرضا بهشتی شیرازی، فعال سیاسی محبوس و بلاتکلیف در زندان اوین با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱ خرداد ماه ۱۴۰۲، سید علیرضا بهشتی شیرازی، فعال سیاسی اصلاح طلب، محبوس و بلاتکلیف در زندان اوین، پس از اتمام بازجویی ها و تفهیم اتهام تا اتمام مراحل دادرسی و ابلاغ حکم قطعی دادگاه، با قید وثیقه آزاد شد. 

براساس اعلام صدرا بهشتی شیرازی:”سیدعلیرضا بهشتی شیرازی، با قید وثیقه از زندان اوین آزاد شد.” 

همچنین، علیرغم آزادی علیرضا بهشتی شیرازی با تودیع وثیقه اما از مصادیق حقوقی اتهامات تفهیم شده به وی اطلاعی در دسترس نیست. 

لازم به اشاره است، علیرضا بهشتی شیرازی، در ساعات پایانی سه شنبه ۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، پس از یورش نیروهای امنیتی به منزل وی، بازداشت و جهت بازجویی و تشکیل پرونده قضایی به یکی از بندهای امنیتی زندان اوین منتقل شده بود. 

علیرضا بهشتی شیرازی، از افراد نزدیک به میرحسین موسوی است که پیشتر هم بعنوان سردبیر در روزنامه کلمه سبز، فعالیت می کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: