دوشنبه , ۲۹ اسفند , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, مارس 21

علیرغم دستور دادستانی؛ آرش صادقی به بیمارستان اعزام نشده است

0
398

آرش-صادقی۴۴۴-765x510.jpgآرش صادقی، زندانی سیاسی بند هشت اوین، علیرغم دستور دادستانی مبنی بر اعزام به بیمارستان، پس از پایان اعتصاب غذا از حق درمان محروم مانده و تا کنون به بیمارستان منتقل نشده است. به گزارش حقوق بشر در ایران، آرش صادقی، زندانی سیاسی که روز گذشته پس از ۷۲ روز اعتصاب غزا و ا عزام گلرخ ایرایی به مرخصی اعتصاب خود را متوقف کرد، صبح امروز در پی تهوع شدید، دچار بالا آوردن خون گشت و به بهداری زندان اوین منتقل شد. این زندانی سیاسی پس از رسیدگی از طریق سرم، به بند بازگردانده شده؛ درحالی که وی می بایست به دلیل وخامت حال، برای درمان به بیمارستان انتقال یابد. پیش تر دادستانی وعده داده بود که آرش صادقی پس از پایان اعتصاب غذا به بیمارستان انتقال خواهد یافت. گفتنی است، آرش صادقی پس از ۷۲ روز اعتصاب غذا با توجه به ازکارافتادن بیش از ٧٠ درصد کلیه‌ها، چسبندگی روده، آریتمی قلب، عفونت ریه و به‌طورکلی خارج شدن عملکرد بدن از روند طبیعی، در وضعیت وخیمی قرار دارد و می‌بایست برای مدتی طولانی در خارج از زندان تحت درمان قرار گیرد. این زندانی سیاسی در نامه ای که پیش‌تر از سوی تارنگار حقوق بشر در ایران منتشر شد، به‌تفصیل درباره دلایل اعتصاب غذای خود توضیح داده و با انتشار یادداشتی به نقض مکرر قانون در پرونده همسرش اشاره کرده بود.

این دانشجوی محروم از تحصیل رشته فلسفه اعلام کرده که نیروهای امنیتی در پرونده آن‌ها دخالت داشته و قانون به طور مرتب در پرونده آن‌ها نقض شده است.

آرش صادقی، فعال سیاسی و دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی به همراه همسرش، گلرخ ابراهیمی ایرایی، در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ توسط قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه بازداشت و یکم دی‌ماه سال ۹۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه غیرقانونی» و همسرش به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به ترتیب به پانزده سال حبس و شش سال حبس محکوم شدند که این حکم برای آرش صادقی طی دادگاه تجدیدنظر مورد تائید قرار می‌گیرد که با حساب چهار سال تعلیقی در پرونده قبلی حکم به ۱۹ سال حبس افزایش یافت.

پیش‌تر نیز در جریان مراجعه مأموران امنیتی به خانه مادر آرش صادقی برای بازداشت پسرش در سال ۱۳۸۹، مأمورین با واردکردن ضربه‌ای به سر مادر وی باعث خونریزی مغزی شده که مادر این فعال دانشجویی پس از چند روز بستری بودن در بیمارستان درگذشت. لازم به توضیح است، پزشک بیمارستان علت مرگ را ایست قلبی تشخص می‌دهد اما باگذشت چهار ماه پس از مرگ، پزشک قانونی علت مرگ را «اصابت سر به شی‌ء سخت» اعلام کرده است که باعث خونریزی داخلی و بعد ایست قلبی شده است.

برچسب هاموضوعات روز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.