•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

علی کارونی, فعال فرهنگی به دادگاه احضار شد

0
460

علی کارونی، خواننده سرشناس عرب طی ابلاغیه برای بار دوم با شکایت اداره فرهنگ و ارشاد استان خوزستان به اتهام “نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی” به شعبه ۱۰۳ کیفری دو اهواز احضار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، شعبه ۱۰۳ کیفری دو اهواز با ارسال ابلاغیه‌ای از علی کارونی خواسته است تا روز چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷، در دادگاه حاضر شود. این دومین بار است که این خواننده سرشناس عرب با شکایت اداره فرهنگ و ارشاد خوزستان، جهت محاکمه به دادگاه فراخوانده می‌شود. بر اساس این احضاریه او موظف است در ساعت هشت روز ۱۱ بهمن ۱۳۹۷، در شعبه ۱۰۳ کیفری دو اهواز حضور پیدا کند. لازم به ذکر است که علی کارونی به دلیل شکایت مریم داریوش نژاد، نماینده حقوقی اداره فرهنگ و ارشاد خوزستان به شعبه ۱۰۳ کیفری دو اهواز احضار شده است. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: «علی کارونی روز چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ برای پیگیری مطالباتش در خصوص کنسرت لغو شده شهر شیبان به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مراجعه کرد که توسط ملایری رئیس حراست این اداره مورد ضرب و شتم قرار گرفت.» کنسرت موسیقی عربی علی کارونی که قرار بود به مناسبت اعیاد قربان و غدیر سال گذشته در شهرستان باوی خوزستان برگزار شود، توسط مقامات قضایی و انتظامی لغو شد.

علی کارونی با انتشار پیامی گفته بود که این اجرای موسیقی با دستور قضایی توسط نیروی انتظامی لغو شده است وی در آن زمان گفته بود: «آیا این مردم حق ندارند سالی یک بار در چنین روز مبارکی با زبان مادری خود ـ عربی ـ اجرای موسیقی را به تماشا بنشینند؟»

علی کارونی فرزند حمید، بهمن ماه سال گذشته نیز طی احضاریه‌ای به اتهام “نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی” به شعبه ۲۱ دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب اهواز احضار شده بود.

سرکوب فعالان فرهنگی مصداق بارز سرکوب ازادی بیان و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که به صراحت بر حق هر انسانی بر انتشار افکار و عقاید خود خود به هر شکل ممکن تاکید میکند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: