•                  
دوشنبه , ۲۹ شهریور , ۱۴۰۰
دوشنبه, سپتامبر 20

عمادالدین ملازهی پس از سه سال، تبرئه و آزاد شد

0
286

emad-odin-mola-mula-zehi-1024x683.jpgبا رای دادگاه تجدیدنظر، پس از چندین سال اطاله دادرسی سرانجام عمادالدین ملازهی، زندانی سیاسی زندان سراوان که پیش تر به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ۱۰ سال حبس محکوم شده بود، روز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه از اتهامات تبرئه شده و از زندان مرکزی زاهدان آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، عمادالدین ملازهی، زندانی سیاسی زندان مرکزی زاهدان که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ۱۰ سال حبس محکوم شده بود، پس از اعتراض به حکم صادره، روز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ به حکم دادگاه تجدیدنظر از اتهامات تبرئه شده و از زندان مرکزی زاهدان آزاد شد. این زندانی که پیش‌تر در زندان سراوان نگهداری می‌شد، در تاریخ ۲۳ اسفندماه سال گذشته از بند خارج و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. پس از گذشت یک ماه بی خبری از وضعیت وی و پیگیری خانواده، سرانجام به زندان مرکزی زاهدان منتقل شده و در قرنطینه بند ۵ این زندان نگهداری می‌شد. پس از انتقال آقای ملازهی و در پی بی‌خبری خانواده ایشان، مسئولان زندان اعلام کردند که وی به اداره اطلاعات منتقل شده است هر چند برخی منابع به نزدیکان این زندانی گفته بودند که وی به قرنطینه زندان سراوان منتقل شده است.

لازم به توضیح است، عمادالدین ملازهی زندانی سیاسی بلوچ در یکم آذرماه سال ۱۳۹۵ به همراه هم‌پرونده‌اش “یعقوب جهاندیده”، در سراوان بازداشت و پس از چند روز از زندان سراوان به اداره اطلاعات زاهدان منتقل و در این مدت تحت شکنجه قرار گرفته و از وی اعترافات اجباری در مقابل دوربین اخذ شده است.
دادگاه اول عمادالدین ملازهی به همراه یعقوب جهانی (جهاندیده) در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۵ بدون داشتن وکیل و به صورت غیر علنی در دادگاه انقلاب سراوان برگزار شده بود که طی آن برای عمادالدین ملازهی حکم ۱۵ سال زندان، و برای یعقوب جهانی نیز حکم ۱۰ سال زندان صادر شد، این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۱۰ سال تقلیل پیدا کرد اما پس از اعتراض مجدد به دیوان عالی کشور فرستاده شد.

حکم صادره در دیوان عالی کشور بررسی و نقض شد. دو زندانی سیاسی مورد اشاره مجدد در ۱۰ بهمن ماه سال گذشته در دادگاه انقلاب شهرستان سراوان به ریاست قاضی “صابر صادقی مهرزاد” محاکمه و مجددا به تحمل ۱۰ سال حبس محکوم شدند.
این زندانی اتهامات را رد کرده و با اعتراض به حکم صادره در انتظار رای دادگاه تجدیدنظر به سربرد. نهایتا این دادگاه حکم خود را در هفته اخیر مبنی بر تبرئه این شهروند صادر و زمینه آزادی او را فراهم آورد.

لازم به ذکر است بر اساس گفته خود زندانی “نامبرده پیش از بازداشت هدف ترور ماموران امنیتی قرار گرفته بود که از آن جان سالم به در برد.”

پیش‌تر عماد الدین ملازهی در نامه‌ای به قوه قضائیه خواهان رسیدگی به “اعمال قدرت شخصی و غیرقانونی دادستان سراوان” در پرونده خود شده بود، وی در بخشی از نامه خود نوشته بود “دادستان سراوان در برابر دویست نفر زندانی با چهره‌ای بسیار برافروخته و با صدای بلند گفته: اگر حکم آزادی شما از زاهدان و تهران هم بیاید من به آن عمل نمی‌کنم و شما را در زندان نگه خواهم داشت”.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: