•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

عیدان بیت سیاح, زندانی سیاسی از زندان شیبان اهواز آزاد شد

0
868

روز دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷, عیدان بیت سیاح(شاخی) زندانى سیاسى محبوس در زندان شیبان اهواز پس از تحمل ۸ سال حبس تعزیری از این زندان آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, عیدان بیت سیاح(شاخی) زندانی سیاسی محبوس در زندان شیبان اهواز پس از تحمل ۸ سال حبس تعزیری روز دوشنبه ۲۷ اسفند ماه سالجاری با استفاده از قانون آزادی مشروط از این زندان آزاد شده است. عیدان بیت سیاح(شاخی) از فعالان سیاسی عرب ساکن محله حمیدیه  در اهواز در دی ماه سال ۱۳۹۰ به همراه سه تن دیگر از فعالان عرب بنامهای : حسن عبیات, خالد عبیداوی و جاسم ساعدی (سواعدی) توسط نیروهای اداره اطلاعات در اهواز بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بودند. لازم به ذکر است که این چهار فعال سیاسی بیش از ١١ ماه در بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز تحت شدید‌ترین شکنجه های جسمانی و روحی قرار گرفته بودند بطوری که یکی از زندانیانی که با آن‌ها در زندان شیبان اهواز بود در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت ؛ آثار شکنجه هائی که از سوی بازجویان این ارگان امنیتی شده بود بر بردن وی قابل مشاهده است. از جمله اتهامات منتسبه بر همه این چهار نفر: “محاربه با خدا” , “افساد فی‌الارض”، “تأسیس تشکیلاتی مخالف با جمهوری اسلامی” و “ارتباط با عناصر ضد انقلاب خارج از کشور” و “اقدام علیه امنیت ملی عنوان شده بود.

با ارجاع پرونده این ۴ فعال سیاسی به دادگاه شعبه یک دادگاه انقلاب اهواز طی حکمی که از سوی قاضی فرهادوند برای این چها نفر صادر شد, عیدان بیت سیاح را به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم کرده بود. همچنین سه نفر دیگر به قرار ذیل به حبس محکوم شدند: حسن عبیات فرزند جلاو متولد ١٣۵٧ متاهل به حبس ابد, خالد عبیداوی فرزند جمعه متولد ١٣۶۴دارای ۵فرزند و جاسم ساعدی (سواعدی) متولد ١٣۶٣ نیز هرکدام به ۵سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

سرکوب فعالان سیاسی و محرومیت شهروندان ایران از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و برخورداری شهروندان از حق انتخاب وکیل مورد نظرشان در پروندهای سیاسی و امنیتی از جمله موارد نقض حقوق بشر در ایران است که به دفعات گزارشگران ویژه حقوق بشر در امور ایران و سایر سازمانهای مدافع حقوق بشر بر آن تاکید کردند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده