•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, اکتبر 2

غلظت ذرات معلق در هوای سیستان و بلوچستان به “۴.۵ برابر” حدِمجاز رسید

0
380

بقیی.PNGرئیس گروه پیش‌بینی و هشدار اداره‌کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت که وزش طوفان و پراکنده شدن ریزگردها از صبح امروز در سیستان و بلوچستان غلظت ذرات معلق در هوای منطقه را به ۴.۵ برابر حدمجاز رساند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، علی ملاشاهی اظهار داشت: “وزش طوفان و پراکنده شدن ریزگردها از صبح امروز در سیستان و بلوچستان غلظت ذرات معلق در هوای منطقه را به ۶۷۶ میکروگرم بر مترمکعب رسانده که با توجه به اینکه حدمجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب است، این عدد معادل ۴.۵ برابر حدمجاز است”. رئیس گروه پیش‌بینی و هشدار اداره‌کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: “وزش باد در منطقه سیستان و بلوچستان شامل ۵ شهرستان زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز از حدود ساعت ۵ صبح

امروز آغاز شده به نحوی که ایستگاه هواشناسی زابل در ساعت ۵:۳۰ صبح امروز سرعت باد را ۶۰ کیلومتر بر ساعت و شعاع دید افقی را ۴۰۰۰ متر گزارش کرده است”.

وی افزود: “توصیه می‌شود رانندگان در منطقه سیستان و بلوچستان در هنگام وقوع گرد و خاک و کاهش دید با احتیاط رانندگی کنند و سرعت مطمئنه داشته باشند. همچنین توصیه می‌شود افراد آسیب‌پذیر به ویژه بیماران، کودکان و افراد سالمند هنگام کاهش کیفیت هوا از تردد در فضای باز خودداری کنند”.

ملاشاهی با اشاره به اینکه امروز از شدت گرمای هوا در منطقه سیستان و بلوچستان کاسته می‌شود، ادامه داد: “بعد از چند روز افزایش دما در نیمه شمالی استان، در حال حاضر شاهد ریزش هوای به نسبت سرد به شمال استان هستیم به نحوی که دمای فعلی زابل ۲۰ درجه بوده که نسبت به روز قبل ۴ درجه خنکتر شده است”.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: “این کاهش دما موقتی بوده و مجدد دمای هوا به مقادیر قبل از این افزایش دما خواهد رسید و از شدت گرمای هوا کاسته می‌شود”.

وی اظهار داشت: “پیش‌بینی کلی وضع جوی سیستان و بلوچستان بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری نشان می‌دهد وزش باد و گرد و خاک در شهرهای شمالی استان تا روز جمعه تداوم خواهد داشت و هر روز تا اواسط وقت به ویژه در ۲ شهرستان زهک وهیرمند منجر به کاهش دید خواهد شد”.

ملاشاهی گفت: “در ۲۴ ساعت گذشته زاهدان و خاش به طور مشترک با حداقل دمای ۱۸ درجه سانتی‌گراد بالای صفر سردترین و دلگان با حداکثر دمای ۴۲ درجه سانتی‌گراد بالای صفر گرمترین شهرهای استان سیستان و بلوچستان بوده‌اند”.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.