•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

فرهاد شیخی, فعال کارگری به تحمل حبس و شلاق تعلیقی محکوم شد

0
563

حقوق بشر در ایران – روز جاری,”فرهاد شیخی”, فعال کارگری و از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری  و ۵ ضربه شلاق محکوم شد که حکم صادره به مدت ۲ سال تعلیق شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, امروز دوشنبه ۲۱ مردادماه ۱۳۹۸,”فرهاد شیخی”, فعال کارگری و از بازداشت شدگان در جریان تجمع اعتراضی ۱۱ اردیبهشت ماه سالجاری در مقابل ساختمان مجلس توسط شعبه ۱۰۵۸ دادگاه کیفری ۲ تهران از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی” به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری و ۵ ضربه شلاق محکوم شد که این حکم به مدت ۲ سال تعلیق گردید. 

براساس این گزارش؛ شعبه ۱۰۵۸ دادگاه کیفری ۲ تهران, “فرهاد شیخی”, فعال کارگری را از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی” به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری و ۵ ضربه شلاق محکوم کرد که با توجه به عدم وجود سابقه کیفری و با توجه به جوان بودن وی حکم صادره عینا به مدت ۲ سال تعلیق شد. 

جلسه دادرسی بر پرونده این فعال کارگری, در تاریخ ۱۳ مردادماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱۰۵۸ دادگاه کیفری ۲ تهران برگزار شده بود. 

در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در جریان تجمعات اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر که با فراخوان سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در مقابل ساختمان مجلس در تهران شکل گرفته بود بازداشت شده بود و در پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۱۵ خردادماه سالجاری با تودیع قرار آزاد شد. 

لازم به ذکر است, روز یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸, قرار بازداشت “فرهاد شیخی” و “ناهید خداجو” به قرار وثیقه و قرار بازداشت حسن سعیدی نیز به قرار وثیقه ۳۳۰ میلیون تومانی تبدیل شده بود. ناهید خداجو و حسن سعیدی ساعتی پیش از آزادی فرهاد شیخی از زندان اوین بطور موقت و با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بودند. 

لازم به یادآوری است که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، همزمان با روز جهانی کارگر، ده‌ها تن از شرکت کنندگان در تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس در پی ورود نیروهای امنیتی و به خشونت کشیده شدن این تجمع بازداشت شده بودند. 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیشتر با انتشار فراخوانی از کارگران خواسته بود که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

 همچنین بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

صدور احکام شلاق توسط دادگاهها در ایران مصداق بارز شکنجه و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر میباشد. 

در ماده یک از کنوانسیون منع شکنجه مصوب ۱۰ دسامبر ۱۹۸۴ در تعریف جامع شکنجه را هر عمل عمدي که بر اثر آن درد يا رنج شديد جسمي يا روحي عليه فردي به منظور کسب اطلاعات يا گرفتن اقرار از او و يا شخص سوم اعمال مي‌شود و یا  مجازات فردی به عنوان عملی که او يا شخص سوم انجام داده است و يا احتمال مي رود که انجام دهد، با تهديد و اجبار و بر مبناي تبعيض از هر نوع و هنگامي که وارد شدن اين درد و رنج و يا به تحريک و ترغيب و يا با رضايت و عدم مخالفت مامور دولتي و يا هر صاحب مقام ديگر انجام گيرد، شکنجه تلقي مي شود.

همچنین در منظر حقوق بشر و اسناد بین المللی مرتبط, رفتارهای قهرآمیز و ایجاد تنش و درگیری از سوی مسئولان زندان رجائی شهر از جمله موارد نقض کننده اصول حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر احترام به مقام انسانی افراد در آن تاکید شده است و گفته شده که هیچ فردی نباید مرود رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر ممنوعیت رفتاری که ظالمانه و در راستای ضایع کردن مقام انسانی افراد باشد تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.