•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

فوت وحید صیادی نصیری, زندانی سیاسی در اثر اعتصاب غذا

0
284

وحید صیادی نصیری, زندانی سیاسی محبوس در زندان لنگرود قم در حالی که امروز شصتمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود را که بدلیل عدم رعایت اصول تفکیک جرائم و همچنین عدم دادرسی عادلانه بر پرونده خود را خواستار بود را سپری میکرد در بیمارستان بهشتی قم جان باخت.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ وحید صیادی نصیری زندانی سیاسی محبوس در زندان لنگرود قم در حالی که شصتمین روز از اعتصاب غذای ئخود را پشت سر میگذاشت به دلیل آسیبهای جسمی وارده به دلیل اعتصاب غذا بر این زندانی سیاسی, و با توجه به اینکه مسئولان زندان لنگرود قم هیچگونه توجهی به وخامت حال این زندانی سیاسی و خواسته های وی در جهت انتقال این زندانی سیاسی از بند متهمان مواد مخدر به بند زندانیان سیاسی با رعایت اصول تفکیک جرائم که از تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۷ در اعتصاب غذا بسر می برد در بیمارستان بهشتی قم جان باخت. وحید صیادی نصیری در دادگاهی ده دقیقه ای بدون حضور وکیل خود به چهار سال و نیم حبس محکوم گردید  که این مورد نقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر حق محاکمه عادلانه افراد و با حضور هیئت منصفه و وکیل متهم تاکید میکند.  

بنقل از یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی سیاسی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “وحید که به تازگی از حبس آزاد شده بود مجدد اول مردادماه امسال توسط اطلاعات قم بازداشت شد و پس از یک هفته به زندان ساحلی قم منتقل شد.”

حقوق بشر در ایران,  در گزارشات متعددی بازداشت و محاکمه  و اعتصاب غذای این زندانی سیاسی را بارها در گزارشات متعدد اطلاع رسانی کرده بود.

لازم به ذکر است, وحید صیادی نصیرى، زندانی سیاسی محبوس در زندان قم, به اتهام توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام مجموعا به چهار سال و نیم حبس محکوم  شده بود.
وحید صیادی نصیری در زندان لنگرود قم، در چهلمین  روزاعتصاب خوراك خود بسر میبرد  بدون اینکه اطلاع دقیقى از وضعیت پرونده ى خود داشته باشد به دادگاه فراخوانده و رای نهائى نيز صادر وبه وى ابلاغ شده است.
لازم به ذکر است محمد نجفى, وکالت پرونده وحید صیادی نصیری را قبول کرده بود و با توجه به این نکته که این وکیل دادگستری چندی پیش توسط نیروهای امنیتی به جهت تحمل حبس بازداشت و روانه زندان مرکزی اراک گردید آقای نصیری  بدون حضور وکیل روند دادرسی پرونده خود را طی کرد.

شعبه اول دادگاه انقلاب این فعال سیاسی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری به چهار سال و نیم حبس تعزیری محکوم کرده بود. 

آقای نصیری مورخ ۱۴ مهرماه به زندان لنگرود قم منتقل شد. اندکی بعد در تاریخ ۲۴ مهرماه این زندانی به دادگاه کیفری قم منتقل شد و به او اطلاع داده شد که در خصوص اتهام توهین به مقدسات پرونده جدیدی برای این فعال سیاسی مفتوح شده است.

در پی وضعیت حقوقی پرونده، عدم دسترسی به وکیل، طرح اتهاماتی که آقای نصیری آن را رد می کرد و همینطور عدم رعایت اصل تفکیک جرایم این زندانی سیاسی از تاریخ ۲۱ مهرماه اعتصاب غذای خود را آغاز کرد.

این اعتصاب غذا در موارد کوتاهی به اعتصاب خشک تبدیل شد اما به گفته نزدیکان آقای نصیری در اواخر این اعتصاب دستگاه گوارشی به دلیل آسیب دیدگی جدی قادر به جذب آب نبود و لازم بود که رسیدگی پزشکی تخصصی تری به او صورت بگیرد.

بی توجهی مسئولین زندان به وضعیت سلامتی این زندانی نهایتا به وخامت حال عمومی او منتهی شد. این زندانی بصورت اورژانسی روز گذشته به بیمارستان شهید بهشتی شهر قم منتقل شد.

خانواده آقای نصیری در گفتگوئی با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت:“از زندان امروز با ما تماس گرفتند و گفتند امروز صبح وحید به دلیل مشکلات جسمی در بیمارستان شهید بهشتی قم فوت کرده است. آنها خواستند که برای طی مراحل اداری و تحویل گرفتن پیکر اقدام کنیم.”

لازم به یادآوری است، وحید صیادی نصیری، فعال سیاسی بود که پیش تر در سالن فوق امنیتی ۱۰ در زندان رجایی شهر کرج به سر می برد، او از بابت پرونده سابق خود به اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام به ۲ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد و دوران محکومیت خود را در زندان اوین و رجایی شهر کرج سپری کرد،

این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۵ اسفند ۹۶ با پایان دوران محکومیت خود از زندان آزاد شد. این زندانی در دادگاه بدوی به تحمل ۸ سال حبس محکوم شده بود که با اعمال عفو نوروزی با تقلیل حکم روبه‌رو شده بود.

مرگ زندانیان سیاسی در ایران بر اثر شرایط محیطی، بدرفتاری و عدم رسیدگی پزشکی تعمدی سابقه ای طولانی دارد. وقایعی که کمتر تاکنون به مجازات عوامل آن منتهی شده است.

این در حالی است بر اساس “قوانین استاندارد حداقل برای رفتار با زندانیان” سازمان ملل متحد زندانیانی که نیاز به معالجات پزشکی در بیرون از زندان دارند باید به مراکز تخصصی و یا بیمارستان های غیرنظامی منتقل شوند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: