•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

فک پلمپ محل کسب پنج شهروند بهائی ساکن اهواز

0
412

محل کسب پنج تن از شهروندان بهائی ساکن اهواز که در تاریخ ۲۱ آبان‌ماه به دستور نهادهای قضایی پلمپ شده بود روز گذشته  فک پلمپ شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح روز گذشته ۶ آذرماه ۹۷، محل کسب پنج تن از شهروندان بهائی ساکن اهواز پس از ۱۵ روز فک پلمپ شد. نهادهای قضائی به دلیل اینکه این شهروندان بهائی محل کسب خود را در یک مناسبت مذهبی خود تعطیل کرده بودند اقدام به پلمپ محل کسب آنها کرده بودند. طبق قانون شهروندان می‌توانند تا ۱۵ روز در سال بدون دلیل خاصی اماکن کسب خود را تعطیل کنند با این حال این قانون برای شهروندان بهایی لحاظ نمی شود و در هر مناسبت مذهبی که طبق باورهای دینی آنان کسب و کار باید متوقف شود اداره های انتظامی و اماکن به پلمب اماکن کسب آنان اقدام می کنند. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “روز گذشته با دستور دادستان اهواز و همکاری اداره اماکن از ساعت ۱۱ صبح محل کسب شهروندان بهائی که از دو هفته قبل به دستور نهادهای قضایی پلمپ شده بود فک پلمپ شد”. لازم به ذکر است تا پایان وقت روز دوشنبه ۲۱ آبان‌ماه ۹۷ محل کسب دستکم ۵ تن از شهروندان بهایی ساکن اهواز به دستور مقامات قضایی پلمب شده بود. اسامی این پنج شهروند بهائی “سهراب درخشان”، “ورقا درخشان”، “بهروز زهدی”، “جهانبخش افشارزاده”(هر چهار نفر صنف تزئینات داخلی ساختمان) و “فیض‌الله قنواتیان”(صنف تعمیرکار تلویزیون) توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است.


این اقدام نهادهای قضایی در پی تعطیلی مذهبی دو روزه بهائیان در روزهای ۱۸ و ۱۹ آبان‌ماه بوده است که در آن بهائیان محل کسب خود را تعطیل کرده بودند.

در تیرماه سال گذشته نیز محل کسب دست کم ۱۱ شهروند بهایی شهر اهواز که محل کسب خود را در یک مناسبت مذهبی تعطیل کرده بودند توسط اداره اماکن این شهر پلمپ شده بود و پس از دو ماه در تاریخ ۱۶ شهریورماه ۹۶ فک پلمب شد.

همچنین حقوق بشر در ایران پیشتر نیز در گزارشی از پلمب محل کسب دو شهروند بهایی در آبادان به نام‌های آرام آزادی و آرمان آزادی در ارتباط با مناسبات مذهبی روزهای اخیر بهائیان از تاریخ ۱۴ آبان‌ماه به دستور مقامات قضایی خبر داده بود.

بر اساس اخبار و گزارشات  منتشر شده در وبسایت حقوق بشر در ایران,  شهروندان بهائی در شهرهای مختلف کشور از ابتدای سال جاری با موج جدیدی از فشار و نقض آشکار حقوق بشر روبه‌رو بوده‌اند. محروم شدن دست کم ۵۸ تن از دانشجویان بهایی طی کنکور سراسری سال جاری از ادامه تحصیل، اخراج حداقل ۱۱ دانشجوی بهایی در مقاطع مختلف از دانشگاه‌ها، ممانعت از فعالیت اقتصادی و اخراج دستکم ۶ تن از شهروندان بهایی از محل کار شخصی یا شرکت‌های خصوصی، احضار و بازداشت ۷۲ تن از شهروندان بهایی توسط نیروهای امنیتی، محکومیت ۲۴ شهروند بهایی به تحمل ۴۶ سال حبس و ۹ سال تبعید، ارائه گسترده محصولات اصطلاحاً فرهنگی و رسانه‌ای در راستای بهایی‌ستیزی، پلمب شدن و تداوم پلمب محل کسب بسیاری از شهروندان بهایی، تخریب قبور و ممانعت از دفن شهروندان بهایی در آرامستان‌های بهاییان در شهرهای مختلف تنها قسمتی از افزایش فشار بر شهروندان بهائی در ایران بوده است.

شهروندان بهائی بر اساس باور دینی خود اماکن کسب خود را به هدف اجرای مناسک مذهبی تعطیل می‌کنند. اما دستگاه‌های انتظامی و امنیتی علیرغم حقوق مشخص قانونی و شهروندی افراد در عمل به باورهای دینی خود و نحوه مدیریت اماکن تجاری خود، به پلمپ اماکن کسب آنان اقدام می کنند.
اقدام به پلمب مراکز صنفی شهروندان بهایی در حالی انجام می‌شود که براساس بند ب ماده ۲۸ قانون نظام صنفی، صاحبین واحد صنفی می‌توانند تا سقف ۱۵ روز در سال واحد صنفی خود را بدون اطلاع اتحادیه تعطیل نمایند.

پلمب اماکن کسب بهاییان در ایران در حالی ادامه دارد که شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور حقوق شهروندی ۱۲ آذرماه سال جاری در گفتگو با رسانه ها گفت که “راجع به پلمپ اماکن تجاری و ممانعت از فعالیت بهایی‌ها، استعلاماتی از معاونت حقوقی رئیس جمهور شده است و این بحث را ازطریق حقوقی پیش می‌بریم تا راهکاری برای موضوع بیابیم.”

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: