•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

متین خالدی جهت تحمل دوران حبس به زندان ارومیه منتقل شد

0
354

متین خالدی، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری دی‌ماه سال گذشته در ارومیه، روز یکشنبه جهت تحمل حبس به زندان این شهر منتقل شد. وی پیش‌تر توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به ۶ سال حبس محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۵ آذرماه ۱۳۹۷، متین خالدی، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری دی‌ماه سال گذشته، جهت اجرای حکم ۱ سال حبس تعزیری به زندان ارومیه منتقل شد و هم اکنون در بند ۱۳ این زندان به سر می‌برد. متین خالدی پیش‌تر در تاریخ ۹ مهرماه ۹۷، به همراه ۲ تن از هم پرونده‌ای‌های خود به نام‌های امین زنده‌دل، ناصر حسنی توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی جمعاً به ۲۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند. طبق این حکم، متین خالدی ۲۵ ساله فرزند کمال‎الدین و امین زنده‌دل ۲۲ ساله از بابت اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرائم امنیتی» به تحمل یک سال حبس تعزیری و ناصر حسنی ۵۴ ساله فرزند عبدالله از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام از طریق سردادن شعار ساختارشکن» به تحمل دو ماه حبس تعزیری محکوم شدند. از میان آنها امین زنده دل هم‌اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت یک ساله خود در این زندان است. این حکم نهایتا در شعبه یک دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی به ۱ سال حبس تعزیری تقلیل یافت. لازم به ذکر است دو هم‌پرونده‌ای دیگر این شهروندان به نام‌های صفر اردوخانی و منیره سلطان‌زاده نیز در دادگاه تجدیدنظر از اتهامات مطروحه در دادگاه بدوی تبرئه شدند.

این ۵ تن پیشتر در جریان اعتراضات سراسری دیماه سال گذشته بازداشت شدند و در اسفندماه ۹۶ توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه متین خالدی و امین زنده‌دل هر کدام به تحمل ۶ سال حبس تعزیری، ناصر حسنی و صفر اردوخانی” هر کدام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و منیره سلطانزاده به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند.

در اعتراضات اواخر سال گذشته که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی‌ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.
رحمانی فضلی، وزیر کشور در آخرین گفتگوی خود در این باره اذعان کرد: “اعتراضات دی‌ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داد که این اعتراضات در ۴۰ شهر به خشونت کشیده شد”.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.