یک شنبه , ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲
یکشنبه, ژوئن 4

مجید عزیزی, فعال مدنی جهت تحمل حبس راهی زندان عادل آباد شیراز شد

0
486

مجید عزیزی، فعال مدنی  که در اعتراض به حجاب اجباری در شیراز بازداشت و طی حکمی به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود، جهت تحمل حکم حبس به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران،  روز ۲۸ آبان ۱۳۹۷، مجیدعزیزی، فعال مدنی ساکن شیراز که بدلیل حمایت از دختران خیابان انقلاب و در اعتراض به حجاب اجباری از سوی نیروهای امنیتی بازادشت و به اتهام “تبلیغ علیه نظام” از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود، پس ازحضور در دادگاه از سوی ضابطان قضایی بازداشت و جهت اجرای حکم به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد. لازم به ذکر است حکم این فعال مدنی از سوی شعبه ۱۷ دادگاه تجدید نظر استان فارس به ریاست محمد رضا حسین پور عینا تائید شد. همچنین مجید عزیزی در زمانی که به دلیل فعالیتهای مدنی خود بازداشت شده بود توسط نیروهای امنیتی و انتظامی در محل بازداشت مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته بود. اتهامی که در دادگاه این فعال مدنی بر طبق آن محکوم به تحمل حبس گردیده است تبلیغ علیه نظام میباشد که بر حسب آن این فعال مدنی متحمل یک سال حبس تعزیری گردیده که حکم پس از صدور در دادگاه اول با اعتراض این فعال مدنی به دادگاه تجدید نظر ارسال گردید و عین حکم نیز در دادگاه تجدید نظر تائید گردید و مجید عزیزی روز گذشته ۲۸ آبان ماه  پس ازحضور در دادگاه بادستبند در حضور خانواده  خود جهت اجرای حکم یک ساله به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد.

لازم به ذکر است که فرهاد میثمی، علی قلی‌لو و مجید عزیزی سه مردی هستند که به دلیل مخالفت با حجاب اجباری و در دفاع از زنان کمپین ضد حجاب اجباری بازداشت و زندانی شدند.

علی قلی‌لو اولین مردی بود که در دفاع از زنان شال بر سر کرد و پس از آن در خیابان شال سفیدش را به چوب بست و در مشهد بازداشت شد. فرهاد میثمی به دلیل اعتراض علیه حجاب اجباری بازداشت و در زندان اوین است.

سرکوب فعالان مدنی در ایران با توجه به فعالیتهای مسالمت آمیز این دسته از شهروندان مصداق بارز نقض اسناد حقوق بشر و همچنین نقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق  بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: