•                  
شنبه , ۱۶ اسفند , ۱۳۹۹
شنبه, مارس 6

محرومیت ابراهیم فیروزی, زندانی عقیدتی محبوس در زندان رجائی شهر از دسترسی به خدمات پزشکی و مرخصی

0
206

ابراهیم فیروزی .jpgابراهیم فیروزی, زندانی عقیدتی محبوس در زندان رجائی شهر کرج در محرومیت از دسترسی به خدمات دندانپزشکی و همچنین مرخصی بسر میبرد .

به گزارش حقوق بشر در ایران, ابراهیم فیروزی شهروند مسیحی محبوس در زندان رجائی شهر کرج  که از سال ۹۲ از سوی دادگاه انقلاب شهرستان رباط کریم به اتهام تبلیغ علیه نظام، راه اندازی و هدایت تشکل کلیسای خانگی، و همچنین راه اندازی سایت الهیات مسیحی, به یکسال حبس و دو سال تبعید به شهرستان سرباز واقع در استان سیستان و بلوچستان از استانهای محروم کشور محکوم شد, سپس در ادامه پرونده سازی برای زندانیان عقیدتی و سیاسی در زندانهای ایران, در فروردین ۱۳۹۴ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، به اتهام «تشکیل گروه به قصد بر هم زدن امنیت کشور» موضوع ماده ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی، به پنج سال حبس تعزیری محکوم گردید در شرایط بحرانی به لحاظ عدم دسترسی به خدمات دندانپزشکی قرار دارد . یک منبع مطلع ضمن تائید این خبر به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت; ابراهیم فیروزی بدلیل عدم دسترسی به خدمات دندانپزشکی که باعث شده این شهروند نوکیش مسیحی با درد در دندانها و فک و صورت خود دست و پنجه نرم کند و در طی شبانه روز حتی ایشان قادر به خوردن سه وعده غذای خود نباشد.

این منبع مطلع در ادامه گفت; ابراهیم فیروزی به لحاظ روحی دچار آسیبهای شدیدی شده است و حتی مادر این نوکیش مسیحی به دلیل ابتلا به بیماری سرطان سینه و همچنین از دست دادن توان بینائی خود به طور کامل نمیتواند ملاقات کابینی با فرزند خود ابراهیم فیروزی داشته باشد.

این منبع مطلع همچنین ادامه داد; عدم توانائی خانواده این نوکیش مسیحی در تامین سند برای استفاده این زندانی عقیدتی باعث شده آقای فیروزی نتواند حتی برای یک روز از سال ۹۲ تا به امروز به مرخصی اعزام گردد.

حقوق بشر در ایران,  پیش از این در گزارشی از اعتصاب غذای این نوکیش مسیحی به همراه تنی چند از زندانیان سیاسی و عقیدتی دیگر به دلیل عدم توجه مسئولان زندان رجائی شهر کرج به نیازهای ایشان به خدمات پزشکی را خبررسانی کرده بود.

لازم به ذکر است این نوکیش مسیحی به دلیل فعالیت‌های تبلیغی در راستای مسیحیت پس از دو بار احضار از سوی نهادهای امنیتی، دی ماه ۱۳۸۸ بازداشت و به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. به گفته منبع مطلع در بازجویی ها به او گفته بودند اگر اعلام کند مسلمان است، آزاد خواهد شد و در غیر این صورت محاکمه خواهد شد. ابراهیم فیروزی در این پرونده به دلیل گرویدن به مسیحیت و انجام فعالیت‌های تبلیغی به «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به مقدسات» متهم شد. او از اتهام توهین به مقدسات تبرئه شد ولی به اتهام تبلیغ علیه نظام، از سوی دادگاه انقلاب کرج به ۵ ماه حبس تعزیری و ۵ ماه حبس تعلیقی محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر تایید شد و در ۱۸ خرداد ۱۳۹۰ از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

ابراهیم فیروزی به دلیل «تلاش برای راه اندازی وبسایت آموزش الهیات مسیحی» در ۱۸ اسفند ۱۳۹۱ برای دومین بار بازداشت و راهی زندان اوین شد و پس از دو ماه با تودیع وثیقه آزاد شد. دادگاه انقلاب رباط کریم به ریاست قاضی بابایی او را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» از طریق برگزاری کلاس‌های مذهبی به ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان محکوم کرد. با آن که در متن دادنامه درج شده بود که آقای فیروزی گفته است که مخالفتی با حکومت اسلامی ندارد ولی این حکم نیز در دادگاه تجدید نظر تایید شد.

این نوکیش مسیحی در ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ برای سومین بار بازداشت و به زندان رجایی شهر منتقل شد، به گفته منبع مطلع، او ۴ روز بدون تفهیم اتهام در زندان رجایی شهر نگهداری شده و سپس به بند ۲۴۰ زندان اوین انتقال یافت. به گفته این منبع بازجویی‌های او در زندان اوین با «توهین و تفتیش عقاید» برای گرفتن اعتراف اجباری همراه بوده است. بازجویان همچنین به مسائلی پرداخته‌اند که آقای فیروزی قبلا برای آن بازجویی و محاکمه شده بود.

در فروردین ۱۳۹۴ شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، ابراهیم فیروزی را به اتهام «تشکیل گروه به قصد بر هم زدن امنیت کشور» موضوع ماده ۴۹۸ قانون مجازات، به پنج سال حبس تعزیری محکوم کرد. در دادگاه تجدید نظر که این نوکیش مسیحی در آن دادگاه با استفاده از ضرب و شتم به آنجا منتقل شده بود در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۵ تشکیل و پس از رسیدگی، حکم دادگاه نخست مبنی بر ۵ سال حبس تعزیری را تائید و در زندان رجایی شهر کرج به این نوکیش مسیحی ابلاغ گردید.  به گفته نزدیکان آقای فیروزی، او در تمام مراحل دادرسی تشکیل گروه و یا هدف بر هم زدن امنیت کشور را رد کرده و بخشی از مستندات حکم صادر شده نیز فعالیت هایی بوده که آقای فیروزی قبلا برای آنها محاکمه و محکوم شده بود.

محاکمه و بازجویی مجدد خلاف اصل «ممنوعیت محاکمه دوباره» است که در حقوق ایران به عنوان «اعتبار امر مختومه» پذیرفته شده است. «ممنوعیت محاکمه دوبار» در بند ۷ ماده (۱۴) میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی تصریح شده و دولت ایران نیز در سال ۱۳۴۷ آن را امضاء کرده و در سال ۱۳۵۴ از تصویب مجلس گذرانده است. در بند ۷ ماده (۱۴۴) آمده است: «هیچ کس را نمیتوان برای جرمی که به علت اتهام آن به موجب حکم قطعی صادر طبق قانون آیین دادرسی کیفری هر کشوری محکوم یا تبرئه شده است، مجدداً مورد تعقیب قرار داد.»

با تائید حکم در دادگاه تجدید نظر ابراهیم فیروزی باید تا سال ۱۳۹۸ در زندان بماند و پس از آزادی نیز حکم قبلی او مبنی بر تبعید به شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان اجرا خواهد شد.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: