•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

محرومیت از تحصیل شهروند بهائی شکیب تیموری

0
329

beyanشکیب تیموری، دانشجوی مقطع کارشناسی مکانیک دانشگاه گرگان به دلیل بهایی بودن، صبح روز یکشنبه ۶ خردادماه از دانشگاه اخراج شد. دانشگاه از برگرداندن مدارک تحصیلی پیشین وی به این شهروند بهایی خودداری کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح روز یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ شکیب تیموری، دانشجوی مقطع کارشناسی رشته مکانیک دانشگاه گرگان از دانشگاه اخراج شد. آقای شکیب وروددی مهر ۹۳ دانشگاه سما گرگان رشته کاردانی مکانیک و ورودی سال ۹۵ مقطع کارشناسی ناپیوسته این دانشگاه است. گفتنی است، در ادامه تصمیمات غیرقانونی مسئولین، این دانشجوی کارشناسی ناپیوسته حتی از دریافت مدرک کاردانی خود نیز محروم مانده است. مسئولان دانشگاه با بستن دسترسی وی به سایت و ممانعت از ثبت نام زمینه محرومیت این شهروند بهایی از تحصیل را فراهم کردند. لازم به یادآوری است، در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه سال جاری نیز دو تن از دانشجویان دانشگاه گرگان و گیلان به نام‌های “آرش رضویان” و “کیانا ثنائی” به دلیل بهایی بودن از دانشگاه اخراج شدند.

علیرغم نص صریح قانون، طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران، بهائیان علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم هستند.
هر ساله گزارشات زیادی از محروم شدن شهروندان بهایی از ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایران منتشر می‌شود. این موضوع حتی افرادی را که در آستانه فارغ‌التحصیلی هستند را نیز در بر می‌گیرد.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در طی عمر حکومت ایران بارها به بهایی ستیزی و به خصوص محروم کردن دانشجویان بهایی از حق تحصیل اعتراض کرده‌اند و آن را مصداق بارزی از بی‌توجهی دولت ایران به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

گفتنی است بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران تنها ادیان اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی‌گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد، به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.