•                  
چهارشنبه , ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۱
چهارشنبه, می 18

محرومیت از تحصیل وفا هویدایی دانشجوی بهایی دانشگاه پلی تکنیک / سند

0
270

vafa-hoveydayi01 (2).jpgوفا هویدایی دانشجوی رشته فیزیک دانشگاه پلی تکنیک تهران، پس از به پایان رساندن دومین ترم تحصیلی، به دلیل باور خود به آئین بهایی از ادامه تحصیل محروم شد. آقای هویدائی با رتبه کنکور ۲۷۰۲ رشته فیزیک ورودی ۱۳۹۵ است.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از هرانا، وفا هویدایی، دانشجوی مقطع کارشناسی رشته فیزیک دانشگاه پلی تکنیک تهران (امیرکبیر) به دلیل باور دینی خود از ادامه تحصیل محروم شد. یک منبع نزدیک به آقای هویدایی در این رابطه گفت “وفا با رتبه کنکور ۲۷۰۲ رشته فیزیک ورودی ۱۳۹۵ پس، از خاتمه ترم ۲ در اول خردادماه، وارد سایت شده تا تاریخ امتحانات بعدی را ببیند، دید بسته شده و او را دانشجوی اخراجی محروم از تحصیل اعلام کرده اند با اینکه نمره ایشان در ترم m ۴۳ بود”.

بر اساس اصل ۳۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی همه شهروندان ایرانی حق تحصیلات عالیه را دارند. همچنین بر اساس اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تفتیش عقیده ممنوع است و کسی را به صرف داشتن عقیده نمی توان مورد مواخذه قرار داد. علیرغم نص صریح قانون بر طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، بهائیان علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم هستند.vafa-hoveydayi02-1024x542 (2).jpg

هر ساله گزارشات زیادی از محروم شدن شهروندان بهایی از ادامه تحصیل در دانشگاههای ایران منتشر می شود. این موضوع حتی افرادی را که در آستانه فارغ التحصیلی هستند را نیز در بر میگیرد.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در طی عمر حکومت ایران بارها به بهایی ستیزی و بخصوص محروم کردن دانشجویان بهایی از حق تحصیل اعتراض کرده اند و آن را مصداق بارزی از بی توجهی دولت ایران به معاهدات حقوق بشری دانسته اند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: