•                  
جمعه , ۱۵ اسفند , ۱۳۹۹
جمعه, مارس 5

محرومیت از رسیدگی پزشکی به زندانیان محکوم به اعدام در زندان مرکزی سنندج

0
274

زندان مرکزی سنندح .jpgیک زندانی محبوس در زندان سنندج به نام “شهرام تخشا” که در هنگام تعقیب و گریز قبل از دستگیری از ناحیه پا با شلیک گلوله مجروح شده است بدون رسیدگی پزشکی در این زندان رها شده است. همچنین یک زندانی دیگر به نام “حسین کریمی” به دلیل مخالفت قاضی ناظر زندان با مرخصی از روز گذشته دست به اعتصاب غذا زده و به سلول انفرادی منتقل شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، شهرام تخشا زندانی محبوس در بند موسوم به بند قرآنی زندان سنندج که به اتهام قتل در این زندان محبوس است و در هنگام تعقیب و گریز از ناحیه پا با شلیک مستقیم گلوله مجروح شده بدون رسیدگی پزشکی در حال تحمل حبس است. یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “شهرام تخشا به اتهام قتل دستگیر شده و در تعقیب و گریز پیش از دستگیری گلوله به پایش اصابت کرده. پس از درخواست اعزام به بیمارستان، قاضی ناظر زندان به وی گفته است که چون تو متهم به قتل هستی و احتمالا اعدام خواهی شد لازم نیست به بیمارستان اعزام و مداوا شوی”. همچنین یک زندانی دیگر به نام “حسین کریمی” فرزند نبی نیز که به اتهام سرقت در بند قرآنی زندان سنندج محبوس است به دلیل عدم موافقت قاضی ناظر زندان با مرخصی وی علیرغم داشتن شرایط مرخصی از روز گذشته ۱۷ مهرماه ۹۷ دست به اعتصاب غذا زده و به انفرادی منتقل شده است.

یک زندانی دیگر به نام “رضا (مرتضی) علیزاده” که به اتهامات مالی در بند قرآنی این زندان در حال تحمل حبس است به دلیل عدم موافقت قاضی ناظر زندان با مرخصی وی هفته گذشته در اعتصاب غذا بوده و با وجود پایان اعتصاب به صورت تنبیهی و کف‌خواب به بند مشاوره این زندان منتقل شده است.

این منبع در ارتباط با این دو زندانی افزود: “اعتصاب غذای حسین کریمی و رضا (مرتضی) علیزاده در اعتراض به برخورد قاضی ناظر زندان با ایشان و مخالفت با مرخصی آنها بوده است با این حال تنها پاسخ قاضی ناظر زندان به آنها، انتقال به انفرادی و انتقال تنبیهی به صورت کف‌خواب به بند مشاوره بوده است”.
برخورد نامناسب قاضی ناظر زندان سنندج با زندانیان مسبوق به سابقه است به طوری که در تاریخ ۲۷ مردادماه سال جاری چندین زندانی به دلیل رفتار بد این قاضی با زندانیان و خانواده آنها اقدام به خودکشی کردند و یکی از این زندانیان به نام اقبال خسروی، ۳۶ ساله از بند ۶ زندان سنندج جان خود را از دست داد.

حقوق بشر در ایران پیشتر نیز در تاریخ ۲۳ مردادماه ۹۷ در گزارشی از عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت بد پای یک زندانی دیگر محبوس در این زندان به نام غلامرضا (شورش) مروتی خبر داده بود. این زندانی که از ناحیه تاندون پا دچار مشکل جدی شده بود با مخالفت مسئولین زندان جهت اعزام به بیمارستان و مداوای پایش مواجه شده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: