•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

محرومیت حسن شاهرضا، درویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ از دسترسی به خدمات پزشکی

0
500

حسن شاهرضا، از دراویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ به دلیل عدم رسیدگی پزشکی دچار عفونت ریه شده است. گفته می‌شود بی‌توجهی مسئولین زندان در رابطه با ساچمه‌های بجا مانده در بدن وی از زمان بازداشت باعث بروز این مشکل شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، به نقل از وبسایت مجذوبان نور، حسن شاهرضا از درویشان محبوس در زندان فشافویه به دلیل خارج نشدن ساچمه‌های اصابت کرده در جریان بازداشت خشونت آمیز درویشان گنابادی در حادثه‌ی گلستان هفتم، به عفونت شدید ریه دچار شده است. بنا بر این گزارش همبندی‌های آقای شاهرضا گفته‌اند ده‌ها ساچمه در بدن و از جمله به بافت ریه‌ی این درویش گنابادی نفوذ کرده که با وجود گذشت ۱۰ ماه از بازداشت هنوز از بدنش خارج نشده است. گفته می‌شود درویشان زندانی به دلیل بی‌توجهی مسئولان زندان به درمان آنان، با درِ قوطی کنسرو ماهی اقدام به جراحی خود کرده‌اند تا ساچمه‌هایی را که از تفنگ‌های ساچمه‌زن نیروی انتظامی در شب بازداشت به آنها اصابت کرده است از تن خود خارج کنند. لازم به ذکر است که حسن شاهرضا پیشتر با حکم دادگاه انقلاب تهران به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شده ‌است. لازم به ذکر است نیمه شب ۲۲ آذرماه یکی دیگر از زندانیان محبوس در این زندان به نام اسکندر بدرلو در پی عفونت ریه و عدم رسیدگی پزشکی جان خود را از دست داده بود. این زندانی ۲۷ ساله از تاریخ ۹ آبان‌ماه سال جاری جهت تحمل دوران محکومیت ۹ ماهه‌ی خود به این زندان منتقل شده بود.

پیش از این یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود: “کادر بهداری زندان ماه‌هاست حقوق خود را دریافت نکرده‌اند و به همین دلیل در بهداری حاضر نیستند. زندانیان بیمار دسترسی به دارو و پزشک نداشته و به حال خود رها شده‌اند”.
دراویش گنابادی به خصوص در یکسال اخیر فشار کم سابقه ای را از سوی دستگاه حاکمه تجربه می کنند. این فشارها به خصوص پس از واقعه “گلستان هفتم” شکل بیرونی و مشخص تری به خود گرفت.

گلستان هفتم به مجموعه وقایعی گفته می‌شود که از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته با حضور پرتعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی آغاز شد،

حضوری که با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأموران امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجی از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

لازم به ذکر است که حقوق بشر در ایران در گزارشی جامع ضمن بررسی واقعه گلستان هفتم، هویت ۳۸۲ تن از دستگیر شدگان را منتشر کرده بود. بر اساس اطلاعات قابل دستیابی ۲۰۲ تن از این دراویش گنابادی توسط دادگاه انقلاب تهران جمعاً به ۱ اعدام، ۱۰۸۰ سال و ۲ ماه حبس تعزیری، ۵۹۹۵ ضربه شلاق، ۴۶ سال ممنوع‌الخروجی، ۱۱۴ سال تبعید و ۷۲ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شدند، از سرنوشت و جزئیات پرونده ۱۸۰ تن دیگر کماکان اطلاعی در دست نیست.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: