•                  
دوشنبه , ۲۹ شهریور , ۱۴۰۰
دوشنبه, سپتامبر 20

محرومیت حسین سلیمانپور ظهیر از حق تماس و ملاقات/ عدم دسترسی به وکیل پس از یک ماه بازداشت

0
234

5حسین سلمانپور ظهیر پس از گذشت یک ماه همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری می‌شود و بدون دسترسی به وکیل تحت بازجویی قرار دارد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، حسین سلمانپور ظهیر ۲۲ خرداد ماه سال جاری از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شده و نزدیک به سه هفته است که محروم از حق تماس و ملاقات در بند ۲۰۹ زندان اوین است. یک منبع مطلع در خصوص وضعیت حسین سلمانپور ظهیر به حقوق بشر در ایران گفت: «دستگاه قضایی حتی از پذیزفتن وکیل معرفی شده از سوی خانواده آقای سلمانپور ظهیر نیز خودداری و اعلام کرده که او بر اساس ماده ۴۸ ابلاغی از سوی رییس قوه قضائیه تنها حق انتخاب از وکلای مورد تایید قوه قضائیه را خواهد داشت.» دلیل بازداشت حسین سلمانپور ظهیر از سوی نیروهای امنیتی «ارتباط با یکی از سازمانهای معاند و براندز نظام» عنوان شده است. پرونده این شهروند در شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین در حال بررسی است. شایان ذکر است این شهروند ساکن تبریز که در سفر به تهران بازداشت شده در روزهای اول بازداشت در در خانه‌های امن اطلاعاتی در منطقه ۲۲ تهران تحت بازجویی قرار داشته است.

حسین سلمانپور ظهیر سابقه بازداشت و حبس در دهه ۶۰ را نیز دارد.

لازم به ذکر است که با استناد به ماده ۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر : همه در برابر قانون برابرند و همگان سزاوار آنند تا بدون هیچ تبعیضی به‌طور برابر در پناه قانون باشند. همهٔ انسان‌ها محق به پاسداری و حمایت در برابر هرگونه تبعیض که ناقض این «اعلامیه» است، می‌باشند. همه باید در برابر هر گونه عمل تحریک آمیزی که منجر به چنین تبعیضاتی شود، حفظ شوند. همچنین در ماده ۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر اشاره بر این نکته دارد که : هر انسانی سزاوار و محق به دسترسی مؤثر به مراجع دادرسی از طریق محاکم ذی‌صلاح ملی در برابر نقض حقوق اولیه‌ای است که قوانین اساسی یا قوانین عادی برای او برشمرده و به او ارزانی داشته‌اند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: