•                  
چهارشنبه , ۱۳ اسفند , ۱۳۹۹
چهارشنبه, مارس 3

محرومیت دانشجوی بهائی از دریافت مدرک تحصیلی و ادامه تحصیل در دانشگاه

0
203

میثاق اغصانی .jpgمیثاق اغصانی، دانشجوی بهائی مقطع کارشناسی دانشگاه پیام‌نور ارومیه به دلیل بهائی بودن از دریافت مدرک کارشناسی و ادامه تحصیل محروم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، میثاق اغصانی، دانشجوی بهائی مقطع کارشناسی دانشگاه پیام‌نور ارومیه به دلیل بهائی بودن از دریافت مدرک این مقطع و ادامه تحصیل محروم شد. یک منبع مطلع ضمن تائید این خبر به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “محرومیت میثاق اغصانی از دریافت مدرک و ادامه تحصیل در حالی صورت گرفته است که پدر این دانشجوی بهایی، فردین اغصانی اسیر و جانباز جنگ ایران و عراق بوده و پدربزرگ او فریدون اغصانی پیرمرد ۸۳ ساله‌ای است که محل کسب هر دوی آنها برای دومین بار و به مدت ۱۴ ماه است که به علت بهایی بودن پلمب شده است و باالاجبار در سرمای زمستان و گرمای تابستان در جلوی مغازه پلمب شده مشغول به کار هستند.”حقوق بشر در ایران در مردادماه سال جاری در گزارشی از تداوم پلمب محل کسب فردین اغصانی و ۲۱ شهروند بهایی دیگر در شهر ارومیه خبر داده بود.  با وجود محرومیت شهروندان بهایی از تحصیل در دانشگاه‌ها، برخی از این شهروندان گاها موفق به ورود به دانشگاه شده و پس از مدتی به بهانه‌های مختلف توسط مسئولین از ادامه تحصیل محروم می‌مانند. حقوق بشر در ایران پیشتر نیز در گزارش‌هایی خبر از اخراج دانشجویان بهایی در شهرهای مختلف کشور داده است.حقوق بشر در ایران روز گذشته مورخ ۲۷ شهریورماه ۹۷ از اخراج یک دانشجوی بهایی دیگر به‌نام نیکان شیدان شیدی، دانشجوی ترم سه مقطع کاردانی رشته قالب‌سازی دانشکده فنی انقلاب تهران به دلیل بهایی بودن از این دانشگاه خبر داده بود

همچنین در تاریخ ۲۴ شهریورماه نیز حقوق بشر در ایران در گزارشی خبر از اخراج یک دانشجوی بهایی دیگر داده بود. شقایق ذبیحی امریی، دانشجوی بهایی مقطع کاردانی پیوسته رشته نقشه کشی معماری دانشگاه غیرانتفاعی رسام کرج، به دلیل بهایی بودن از دریافت مدرک کاردانی و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی محروم شد.

طی روزهای گذشته و پس از اعلام نتایج کنکور سراسری ۹۷ نیز بسیاری از دانشجویان بهایی قبل از ورود به دانشگاه به بهانه نقص پرونده از ادامه تحصیل محروم ماندند. حقوق بشر در ایران در گزارش‌های مختلفی اسامی تعدادی از این دانشجویان و اسناد ممانعت از ادامه تحصیل آنان را منتشر کرده است.

علیرغم نص صریح قانون، طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران، بهائیان علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم هستند.
هر ساله گزارشات زیادی از محروم شدن شهروندان بهایی از ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایران منتشر می‌شود. این موضوع حتی افرادی را که در آستانه فارغ‌التحصیلی هستند را نیز در بر می‌گیرد.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در طی عمر حکومت ایران بارها به بهایی ستیزی و به خصوص محروم کردن دانشجویان بهایی از حق تحصیل اعتراض کرده‌اند و آن را مصداق بارزی از بی‌توجهی دولت ایران به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

لازم به یادآوری است شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
گفتنی است بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران تنها ادیان اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی‌گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد، به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: