•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

محرومیت رضا ملک؛ زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین از دسترسی به خدمات پزشکی

0
570

رضا ملک، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین که به اتهاماتی همچون “تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری” در حال تحمل محکومیت ۵ ساله خود در این زندان است از درد شدید کمر رنج می برد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، رضا ملک، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین از اعزام به بیمارستان خارج از زندان و رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده است. به گفته پزشکان این زندانی باید در بیمارستان خارج از زندان تحت درمان قرار گیرد. با این حال علیرغم درخواست های مکرر با اعزام وی به بیمارستان موافقت نمی شود. بنقل از یک مبع نزدیک به رضاملک در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت: رضا ملک مدتهاست از ناحیه کمر دچار مشکل است و درد شدیدی را در این ناحیه تحمل میکند. با این حال علیرغم توصیه پزشکان و درخواست وی برای اعزام به بیمارستان با بی توجهی مسئولین مواجه شده و از رسیدگی پزشکی محروم مانده است”. لازم به ذکر است حقوق بشر در ایران پیش از این نیز طی گزارشی از محرومیت این زندانی سیاسی از دسترسی به خدمات درمانی و مداوا اطلاع رسانی کرده بود. پیشتر حکم محکومیت رضا ملک، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین که اوایل سال جاری توسط قاضی مقیسه از بابت اتهاماتی همچون “تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری” به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، در تیرماه سال جاری با رای دادگاه تجدیدنظر به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافت. این حکم که شامل ۲ سال حبس به اتهام “توهین به رهبری”، ۲ سال حبس به اتهام “تشویش اذهان عمومی” و ۱ سال حبس به اتهام “تبلیغ علیه نظام بود، در تاریخ ۲۱ تیرماه سالجاری در زندان اوین به روئیت این زندانی سیاسی رسانده شد ولی به دلیل آنکه حاضر به تحویل برگه‌ی حکم به ایشان نشدند، رضا ملک نیز حاضر به امضای ابلاغیه حکم نشد.

لازم به ذکر است: “چندین بار از آقای ملک خواسته بودند تا به دادگاه برود، ولی چون دادگاه، وکالت خانم نسرین ستوده را در پرونده وی نمی‌پذیرفت ایشان نیز از اعزام به دادگاه سر باز می‌زد. روز دوشنبه ۲۰ فروردین مأموران با حضور در بند ۴ زندان اوین آقای ملک را با ضرب و شتم و با وضعی پریشان و لباس‌های پاره به بیرون از زندان منتقل کردند”.

لازم به یادآوری است آقای ملک پیش از این نیز سابقه چند بار بازداشت را دارد، وی که از جمله مسئولان سابق وزارت اطلاعات است، به دلیل افشای برخی از زوایای قتل‌های زنجیره‌ای از ۱۲ تیرماه ۱۳۸۰ تا فروردین ماه ۱۳۹۳ حدود ۱۳ سال در زندان به سر برد.
آقای ملک در سال ۹۱ در حالی که همچنان در زندان به سر می‌برد توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به تحمل یک سال زندان دیگر و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد.

اتهامات آقای ملک در این پرونده “تبلیغ علیه نظام” و” نشر اکاذیب، از طریق “انتشار فیلم از داخل زندان اوین” عنوان شده بود.

رضا ملک پس از آزادی به مشارکت در فعالیت‌های مدنی روی آورد، از جمله آنها شرکت در تجمعات اعتراضی صلح‌آمیز بود.

آقای ملک پس از آن در تاریخ ۳۰ آبان ۹۴ که به همراه جمعی از فعالین مدنی در تجمعات اعتراضی در مقابل زندان اوین و ساختمان دنا شرکت کرده بود، بازداشت و اندکی بعد با قرار کفالت آزاد شد.

رضا ملک مجددا در خردادماه سال ۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند چهار زندان اوین منتقل شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.