•                  
جمعه , ۰۷ آذر , ۱۳۹۹
شنبه, نوامبر 28

محرومیت نگین قدمیان شهروند بهائی محبوس در زندان اوین از خدمات پزشکی

0
205

نگین قدمیان زندانی عقیدتی .jpgنگین قدمیان، شهروند بهائی محبوس در اوین در شرایط نامناسب در زندان نگهداری می‌شود، این شهروند بهائی که با عفونت لثه و درد شدید دندان رو‌ به رو شده از دسترسی به مراکز درمانی خارج از زندان محروم مانده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، باوجود شرایط نامناسب نگین قدمیان، شهروند بهائی محبوس در زندان اوین این زندانی همچنان از حق دسترسی به مراکز درمانی محروم مانده است. بنقل از یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی عقیدتی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران، خانم ثابت قدمیان در زندان دچار عفونت در لثه و درد شدید دندان روبه رو شده ولی با مخالفت مسئولین زندان روبه رو شده است. این منبع مطلع همچنین گفت: “رئیس بهداری زندان اوین با وجود مجوز اعزام از سوی دادیار زندان تاکنون اجازه خروج به نگین را نداده و این مسئله نگرانی ها از وضعیت این شهروند بهایی را دوچندان کرده است”. نگین قدمیان در اول خرداد سال ۹۰ در یک اقدام هماهنگ به همراه ۳۹ شهروند بهائی در ارتباط با دانشگاه مجازی بهاییان در شهر های تهران، شیراز، اصفهان، ساری، زاهدان، کرج بازداشت شد. خانم قدمیان پس از اتمام مراحل بازجویی به همراه ۹ تن از شهروندان بهایی به نام های نازنین نیکو سرشت، عباس طائف، آزیتا رفیع‌زاده، طلوع گلکار، پیمان کوشکباغی، احمد گلزار، حسن ممتاز، نسیم باقری و احمد بهشتی در دادسرای شهید مقدس تهران حاضر شد.

وی پس از اتمام مراحل نهایی وضعیت پرونده اش و دریافت حکم قطعی ۵ سال زندان توسط دادگاه تجدید نظر در ۲۵آذرماه ۱۳۹۶ در فرودگاه بازداشت و جهت اجرای حکم ۵ سال زندان به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی مدعی شد کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب‌شان شغل خود را از دست داده‌‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

فعالان حقوق بهائیان معتقدند، شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند و بسیاری از شهروندان بهایی صرفا به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از سوی نیرو های امنیتی بازداشت و زندانی می‌شوند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: