شنبه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 2

محمد عبدالهی؛ عدم تحویل جسد و اجازه برگزاری مراسم ختم

0
384

13522024_10208927827328198_3319126145919951002_n مسئولان قضایی ارومیه روز جاری با تایید اجرای حکم محمد عبدالهی در مراجعه خانواده وی از تحویل جسد این زندانی سیاسی اعدام شده در زندان این شهر به خانواده‌اش خودداری کردند. به خانواده عبدالهی گفته شده اجازه برگزاری مراسم ختم در هیچ مسجدی ندارند و جنازه فرزندشان را هم تحویل نمی دهند. این درحالی است که وکیل محمد عبدالهی تا آخرین لحظات اجرای حکم بر غیرعادلانه بودن و پر ایراد بودن روند قضایی منجر به صدور حکم موکلش پافشاری کرده و تقاضای توقف اجرای حکم را داشت.به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مسئولان قضایی ارومیه روز جاری با تایید اجرای حکم محمد عبدالهی در مراجعه خانواده وی از تحویل جسد این زندانی سیاسی اعدام شده در زندان این شهر به خانواده‌اش خودداری کرده و به آنان اجازه برگزاری مراسم ختم در هیچ مسجدی را ندادند.یک منبع نزدیک به خانواده عبدالهی با اعلام این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “رئیس زندان صبح امروز به خانواده محمد گفته است که ما جسد را به بیمارستان امام خمینی فرستادیم و بروید از آنجا تحویل بگیرید. بیمارستان هم به آن‌ها می گویند باید مجوز داشته باشید. وقتی به دادگاه مراجعه می کنند به شعبه ای نامشخص هدایت می شوند. در آن جا به آن‌ها می گویند حکم محمد اجرا شده و بروید برایش مراسم بگیرید اما در هیچ مسجدی حق ندارید مراسم بگیرید فقط در خانه خودتان. جنازه فرزندتان را هم تحویل نمی‌دهیم.”

محمد عبدالهی زندانی سیاسی زندان مرکزی ارومیه و شش زندانی دیگر با اتهامات مربوط به مواد مخدر صبح روز ۱۸ مردادماه جهت اجرای حکم اعدام به سلو‌های انفرادی این زندان منتقل شدند. خانواده های این زندانیان نیز به ملاقات آخر فراخوانده شده و ملاقات انجام شد.

مصطفی احمدیان وکیل محمد عبدالهی در گفتگو با این خبرگزاری در رابطه با پرونده موکلش تاکید کرد: “پرونده دچار مشکلات عدیده ای است. قانون و عدالت در مورد موکلم هرگز محقق نشده است. موکل من هرگز دست به سلاح نبرده است.”

وی با بیان این‌که پرونده از نظر شکلی و ماهوی دچار نقض قانونی است در ادامه به گزارشگر هرانا گفت: “می توانیم به مصادیق این بی عدالتی ها اشاره کنیم. موکل بنده از اتهام محاربه بری شده است. قرار منع تعقیب از طرف بازپرس و دادستانی صادر شده بود در مورد ایشان. این قرار قطعی است و قاضی دادگاه انقلاب حقی در مورد نقض این قرار ندارد. نمی تواند دستور نقض را به دادسرا الزام کند که این اتفاق درپرونده افتاده است و قاضی دستور نقض داده است.”

آقای احمدیان در ذکر دیگر مصداق‌های بی عدالتی در این پرونده تصریح کرد: “درخواست اعاده دادرسی مطرح شد و این درخواست دوباره به همان شعبه صادر کننده رای قطعی رفت در صورتی که بایستی به شعبه هم‌ارز فرستاده می‌شد.”

وی در پایان خاطرنشان کرد: “این حکم بایستی تا زمان دادرسی کامل متوقف می شد.”

لازم به ذکر است این زندانی سیاسی از روز نهم خردادماه در اعتراض به حکم «ناعادلانه» و نحوه رسیدگی به پرونده خود دست به اعتصاب غذا زده بود و در سی‌ودومین روز با وعده مساعد مسئولین مبنی بر «پذیرش اعاده دادرسی وی» به اعتصاب غذایش پایان داده بود.

محمد عبدالهی روز نهم خردادماه همزمان با اعلام اعتصاب غذای نامحدود، نامه سرگشاده‌ای نیز به رئیس قوه قضائیه با رونوشت به آقای احمد شهید گزاشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران نوشته است، او در این نامه خواستار برگزاری یک دادگاه عادلانه برای خود شد. پیش‌تر متن کامل این نامه توسط هرانا منتشر شده است.

محمد عبدالهی ۳۵ ساله، متاهل و شهروند ساکن شهر بوکان به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهر مهاباد محاکمه و به اعدام محکوم شد.

حکم اعدام وی، پس از تایید در دیوان عالی کشور در فرودین ماه سال ۹۳ به صورت رسمی از سوی دایره اجرای احکام زندان مهاباد به او ابلاغ شد.

محمدامین عبدالهی برادر محمد عبدالهی نیز در زندان بیرجند زندانی سیاسی است. او که به تازگی به مرخصی کوتاه مدت اعزام شده بود روز یکشنبه با پایان مرخصی، خود را به زندان بیرجند معرفی کرد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: