•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

محمد مهاجر, فعال تلگرامی با پایان دوران محکومیت حبس از زندان اوین آزاد شد

0
713

روز چهارشنبه ۸ اسفندماه,  محمد مهاجر، فعال تلگرامی و زندانی سیاسی محبوس در بند ۸ سالن ۱۰ زندان اوین، پس از تحمل ۲ سال و ۶ ماه حبس از زندان آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر چهارشنبه ۸ اسفندماه ۹۷، محمد مهاجر, فعال تلگرامی و زندانی سیاسی محبوس در بند ۸ سالن ۱۰ زندان اوین با توجه به اتمام دوران محکومیت حبس از زندان اوین آزاد شد.

دو هم پرونده ای محمد مهاجر, مهدی زمان زاده و علیرضا توکلی، سه تن از فعالان تلگرامی هستند در سال ۹۵ به دلیل فعالیت در فضای مجازی و مدیریت کانال تلگرام بازداشت و پس از ۱۹ ماه بلاتکلیفی در حبس در سلول انفرادی و اتمام بازجوئی ها و ارجاع پرونده به دادگاه توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی هر یک به اتهاماتی از قبیل “اجتماع و تبانی علیه نظام”، “توهین به مقدسات”، “توهین به رهبری” و “توهین به روح الله خمینی” به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.  همچنین حکم صادره علیه این افراد پس از اعتراض در دادگاه تجدیدنظر با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی اتهام توهین به مقدسات به عنوان اشد مجازات برای آنها در نظر گرفته شده و حکم هر کدام به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافت و در اسفندماه سال ۹۶ و در جریان عفو عمومی این حکم به دو سال و شش ماه حبس کاهش پیدا کرد.

محمد مهاجر در زمانی که در زندان اوین در حال سپری کردن دوران محکومیت بحبس خود بود با بیماری دست و پنجه نرم میکرد و از دسترسی به خدمات پزشکی محروم مانده بود. 

لازم به ذکر است پیشتر علیرغم دارا بودن شرایط آزادی مشروط با آزادی مشروط این سه فعال تلگرامی با دخالت وزارت اطلاعات جلوگیری شده بود.

پیش از این علیرضا توکلی در تاریخ ۲۸ دی ماه و محمد مهدی زمان زاده در تاریخ ۳۰ دی ماه سال جاری با پایان دوران محکومیت خود از زندان اوین آزاد شده بودند.

علیرضا توکلی ۲۵ ساله،  مدیر یک کانال تلگرامی، در ۱۲ مردادماه ۹۵ بازداشت و پس از شش ماه بازجویی به بند هشت سالن ۱۰ زندان اوین منتقل شده بود.

محمد مهاجر ۲۵ ساله و  محمدمهدی زمان زاده ۲۵ ساله نیز در شهریور سال ۹۵ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از یک ماه بازجویی، به بند هشت سالن ۱۰ زندان اوین انتقال یافته‌اند.

سرکوب فعالان فضای مجازی مصداق بارز نقض آزادیهای مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و نظریات و عقاید بدون ملاحظات مرزی و ترس و بطور آزادانه تاکید کرده است نیز میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.