•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

محکومیت صدیقه صفابخت، درویش گنابادی به ۵ سال حبس تعزیری

0
360

صدیقه صفا بخت.jpgصدیقه صفابخت، از دراویش گنابادی بازداشت شده در جریان حوادث گلستان هفتم، توسط دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری، ۲ سال ممنوعیت از فعالیت و عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی یا اجتماعی و ۲ سال ممنوعیت از فعالیت در رسانه‌های جمعی محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از  مجذوبان نور ، صدیقه صفابخت، درویش گنابادی محبوس در زندان قرچک ورامین توسط دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری، ۲ سال ممنوعیت از فعالیت و عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی یا اجتماعی، ۲ سال ممنوعیت از فعالیت در رسانه‌های جمعی، صدا و سیما و فضاهای مجازی محکوم شد. خانم صفابخت یکم اسفندماه ۱۳۹۶ در جریان موسوم به حوادث گلستان هفتم همراه با صدها درویش دیگر بازداشت شده است. این زن درویش در طول مدت بازداشت غیرقانونی‌اش در زندان قرچک تاکنون چند بار دچار آسیب‌دیدگی بسیار جدی و خطرناک در ناحیه‌ی زانو شده و هم‌اکنون دچار بیماری کندرومالاسی (انفصال کشکک زانو از استخوان فمور ران) شده و راه رفتن بدون وسیله‌ی کمک‌حرکتی (واکر) برای ایشان میسر نیست و شدت آسیب‌دیدگی تا جایی‌ست که انجام امور شخصی ایشان در زندان را با مشکل روبرو کرده است. خانم صفابخت مانند دیگر درویشان زن از حق وکیل، ملاقات و تلفن محروم بوده است.

لازم به ذکر است که صدیقه صفابخت همراه با سایر زنان درویش محبوس در زندان قرچک از تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ در اعتراض به حمله خشونت‌بار ماموران گارد ویژه این زندان به آنها دست به اعتصاب غذا زده بودند و در تاریخ ۹ تیرماه ۱۳۹۷ پس از گذشت ۱۶ روز با انتشار نامه‌ای به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

روز گذشته سه‌شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ نیز جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در خصوص پرونده دراویش زندانی از صدور ۳۳۰ فقره حکم از سوی شعب دادگاه انقلاب اسلامی خبر داد و در ادامه گفت: “در مورد بیست و پنج نفر از متهمانی که با حاضر نشدن در جلسه دادگاه، به عمد تلاش می‌کردند مانع محاکمه شوند، دادگاه با ابلاغ واقعی وقت رسیدگی به متهمان، طبق مقررات دادرسی کیفری اتخاذ تصمیم نمود و حکم به نحو حضوری صادر گردید”.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: