چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

محکومیت عباد حبیبی به حبس تعلیقی

0
70

حقوق بشر در ایران  – امروز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، قاضی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج با صدور دادنامه ای عباد حبیبی را به حبس تعلیقی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کردپا، طی روزهای اخیر، عباد حبیبی، فعال مدنی اهل سنندج مرکز استان کردستان، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به تحمل ۲ سال حبس تعلیقی محکوم شد. 

براساس این گزارش، اتهام منتسب شده به عباد حبیبی در این پرونده (فعالیت تبلیغی علیه نظام) عنوان و بر همین اساس وی به ۱ سال حبس با طول مدت تعلیق ۳ ساله محکوم شده است. 

لازم به اشاره است، عباد حبیبی، در تاریخ ۲۷ فروردین ماه ۱۴۰۲، در شعبه اول دادگاه انقلاب شهر سنندج مرکز استان محاکمه و دفاعیات خود را به قاضی سعیدی ارائه کرده بود.

این فعال مدنی، در جریان تدارک مراسم نوروز ۱۴۰۱ در شهرستان حسن آباد از توابع شهر سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی با تودیع وثیقه آزاد شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: