سه شنبه , ۰۹ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

محکومیت علیرضا رمضانی به حبس تعزیری و تبعید

0
49

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۶خرداد ماه ۱۴۰۲، قاضی شعیه اول دادگاه انقلاب استان قزوین با صدور دادنامه ای، علیرضا رمضانی را به حبس تعزیری و تبعید اجباری به برازجان، محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی هفته های اخیر، علیرضا رمضانی، ساکن استان قزوین، پس از محاکمه در شعبه اول دادگاه انقلاب قزوین، به تحمل حبس تعزیری و تبعید به شهرستان برازجان از توابع استان بوشهر محکوم شد. 

براساس دادنامه صادر توسط قضای شعبه اول دادگاه انقلاب استان قزوین که چندی پیش به علیرضا رمضانی ابلاغ شده وی از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و پس از آن هم به ۲ مدت ۲ سال تبعید اجباری به شهرستان برازجان از توابع استان بوشهر محکوم شده است. 

لازم به اشاره است، علیرضا رمضانی، اویل مهر ماه ۱۴۰۱، در جریان اعتراضات سراسری در استان قزوین توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام به زندان مرکزی (چوبیندر) قزوین منتقل و در تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۴۰۱ با تودیع وثیقه آزاد شد. 

در حالی علیرضا رمضانی، به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید اجباری به شهرستان برازجان محکوم شده که پیشتر پرونده وی در راستای اعمال بخشنامه قوه قضائیه مختومه شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: