•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

محکومیت قطعی یک شهروند سنی مذهب به تحمل پنج سال حبس تعزیری

0
285

صدور حکم حبسمحکومیت قطعی یک زندانی سنی مذهب محبوس در زندان ارومیه که اواخر شهریورماه سال جاری در شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، توسط شعبه ۱۳ دادگاه تجدید استان آذربایجان غربی عیناً تأئید شد. این شهروند از ۳ ماه پیش در زندان به سر می‌برد و در طی مراحل دادرسی از حق داشتن وکیل محروم بوده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، حکم محکومیت ۵ سال حبس تعزیری “اسلام مصطفای” شهروند سنی مذهب و از اهالی روستای میرآباد شهرستان ارومیه که اکنون در زندان ارومیه تحمل حبس می‌کند، توسط شعبه ۱۳ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی عیناً تائید شده است. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, با بیان اینکه آقای مصطفای پس از بازداشت به مدت ۱۷ روز در سلول افرادی وزارت اطلاعات نگهداری شده است گفت“وی اکنون در بند ۱۲ زندان ارومیه تحمل حبس می‌کند و پیش از این توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه که جلسه دادرسی آن اواخر شهریورماه برگزار شده بود، به اتهام “عضویت در گروه‌های سلفی” به ۵ سال حبس محکوم شد. حکم محکومیت ۵ ساله ایشان نهایتاً با اعتراض به رأی صادره توسط شعبه ۱۳ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی عیناً تأیید شد و امروز یکشنبه به وی ابلاغ شده است”.

به گفته این منبع مطلع، این زندانی طی مراحل دادرسی از حق داشتن وکیل محروم بوده است.

برخورداری از حق دادرسی عادلانه برای افراد از جمله مواردی است که در مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مورد تاکید قرار گرفته است.

ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر ضمن تاکید بر حق برابری افراد بر این نکته که هیچ فردی نباید در حبس و یا بصورت خودسرانه تبعید باشد.

همچنین در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت به حق برخورداری از روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف با حضور هیئت منصفه و با حضور وکیل برای افراد تاکید میکند.

در ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر, ضمن تاکید بر حق افراد بر دارا بودن عقاید گوناگون و حق تغییر عقیده و همچنین و حق انجام مناسک مذهبی منطبق با دین یا مذهب هر فرد مورد تاکید قرار گرفته شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: