•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

محکومیت فعال صنفی محمد حبیبی به ده سال حبس

0
570

سفیدی.jpgمحمد حبیبی فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ده سال حبس تعزیری و هفتادو چهار ضذبه شلاق محکوم گردید .

به گزارش حقوق بشر در ایران , یکی از وکلای مدافع محمد حبیبی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران ، ازمحکومیت موکلش به ۱۰ سال و نیم زندان خبر داد. که به گفته او، بیشترین حد آن، یعنی هفت سال و نیم، قابل اجراست. محمد حبیبی از سوی دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور»، به هفت سال و نیم حبس، «تبلیغ علیه نظام» به ۱۸ ماه حبس، «اخلال در نظم» ۱۸ ماه حبس محکوم شده است. بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، تمامی مجازات‌های محمد حبیبی یک و نیم برابر شده و مجازات اشد قابل اجرا است. در مجموع این فعال صنفی  باید هفت سال و نیم تحمل حبس نماید . حسین تاج ضمن تائید این خبر اضافه کرد که دادگاه انقلاب همچنین آقای حبیبی را به ۷۴ ضربه شلاق و همچنین دو سال ممنوعیت از فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت خروج از ایران به عنوان مجازات تکمیلی محکوم کرده است. که بر اساس اعمال ماده ۱۳۴ بیشترین مجازات که یک و نیم برابر شده اعمال می شود . حقوق بشر در ایران طی گزارشی از برگزاری دادگاه این فعال صنفی خبر داده بود .

در سالیان گذشته، فعالان صنفی به اتهام‌های امنیتی به زندان محکوم شده‌اند. این احکام، اعتراض سازمان‌های حقوق بشری و اتحادیه‌های صنفی در جهان را به دنبال داشته است. محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیر کانون معلمان استان تهران اکنون در زندان تهران بزرگ محبوس است و اخیرا طی حکم کارگزینی حقوق ماهیانه ایشان نیز قطع شده است. همچنین مورخ ۴ تیرماه نامه‌ای با امضای ۶۵۰۰ معلم و فعال مدنی مبنی بر درخواست آزادی محمد حبیبی به مجلس شورای اسلامی تحویل داده شد. لازم به ذکر است که حقوق بشر در ایران پیش از این نیز در گزارشی تاریخ برگزاری دادگاه محمد حبیبی را اطلاع رسانی کرده بود .

لازم به یادآوری است روز پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ پیرو فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، بسیاری از معلمان بازنشسته و شاغل در شهرهای مختلف ایران اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. در تهران تعدادی از تجمع‌کنندگان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند. چند روز پس از تجمع مورد اشاره، در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه، تمامی بازداشت شدگان این تجمع به غیر از محمد حبیبی با تودیع قرار کفالت از زندان اوین آزاد شدند.

محمد حبیبی فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران پیش‌تر نیز در تاریخ ۱۲ اسفندماه سال گذشته، توسط نیروهای امنیتی در محل کار خودبا ضرب و شتم بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود و پس از گذشت ۴۴ روز مورخ ۲۶ فروردین ۹۷ با تودیع وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.