چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

محکومیت محمد عباس زاده به حبس و مجازات تکمیلی

0
78

حقوق بشر در ایران ـ امروز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، محمد عباس زاده، توسط دادگاه کیفری ۲ استان ایلام به حبس تعزیری، پرداخت جریمه نقدی و مجازات تکمیلی محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، محمد عباس زاده، اهل استان ایلام، توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ استان ایلام، به تحمل ۶ ماه و ۱ روز حبس و پرداخت ۲۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی و ۱ فقره دیگر مجازات تکمیلی محکوم شد. 

براساس این گزارش، حکم صادره از بابت بخش دوم پرونده قضایی محمد عباس زاده صادر و بر همین اساس وی به اتهام (توهین به ائمه اطهار در فضای مجازی) و (نشر اکاذیب) به تحمل ۶ ماه و ۱ روز حبس، پرداخت ۲۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی و نوشتن ۵۰ صفحه مقاله بصورت دست نویس با موضوع (عواقب توهین به مقدسات در آخرت) محکوم شده است. 

لازم به اشاره است، محمد عباس زاده، در بخش دیگر از پرونده قضایی خود نیز به اتهام (حضور در تجمعات و اغتشاشات)، (ارتباط با گروههای معاند نظام) به تحمل ۱ سال حبس تعلیقی، پرداخت ۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی و همچنین به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. 

این شهروند ساکن استان ایلام، در تاریخ ۲۷ مهر ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری، توسط نیروهای امنیتی، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه امنیتی و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام، سپس به زندان مرکزی ایلام منتقل و در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۴۰۱، با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان آزاد شد. 

سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و ابهامات گسترده در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از مواردی بوده که بعنوان اعتراض در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: