شنبه , ۲۰ خرداد , ۱۴۰۲
شنبه, ژوئن 10

محکومیت مرضیه محمودی به جزای نقدی

0
85

حقوق بشر در ایران ـ امروز پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، مرضیه محمودی، روزنامه نگار توسط دادگاه کیفری ۲ استان تهران به جزای نقدی محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، مرضیه محمودی، روزنامه نگار و سردبیر پایگاه خبری تجارت نیوز، پس از محاکمه در شعبه دادگاه کیفری ۲ استان تهران، به پرداخت جزای نقدی محکوم شد. 

این روزنامه نگار، در صفحه شخصی خود اعلام کرد:”حکم دادگاه حمید رسایی آمد. برای یک توئیت به ۲۴ میلیون جریمه نقدی محکوم شدم. البته تخفیف خورد و به ۶ میلیون تومان رسید. امروز جریمه را پرداخت کردم.” 

در تشریح پرونده مذکور بر علیه مرضیه محمودی لازم به اشاره است، حمید رسائی، نماینده مجلس و فعال سیاسی، چندی پیش اعلام کرده بود:”معترضان ایران می‌خواهند هر شب با یکی بخوابند و مثل حیوان بچرند!” 

پس از آن مرضیه محمودی، در اعتراض به توهین حمید رسائی در صفحه شخصی خود به توهین های حمید رسائی انتقاد کرده بود و در پی آن حمید رسایی از این روزنامه نگار، شکایت کرده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: