•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

محکومیت مصطفی دانشجو, وکیل دادگستری به تحمل ۸ سال حبس تعزیری

0
476

مصطفی دانشجو، وکیل دادگستری و از فعلان حقوق دراویش گنابادی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه ای  به تحمل  ۸ سال حبس تعزیری  محکوم شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، علی شریف‌زاده، وکیل  مصطفی دانشجو، وکیل دادگستری و از فعلان حقوق دراویش گنابادی ضمن تائید خبر فوق محکومیت مصطفی دانشجو را به اتهامات «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور، تشویش اذهان عمومی و فعالیت تبلیغی علیه نظام» ذکر کرد که توسط قاضی مثیسه در مجموع به هشت سال حبس محکوم شد. علی شریف‌زاده، وکیل مصطفی دانشجو طی یادداشتی در این خصوص اعلام کرد:”مصطفی دانشجو از وکلا و فعال حقوق دراویش گنابادی در مجموع به ۸ سال حبس محکوم شد. از بابت اجتماع و تبانی به تحمل ۵ سال حبس، از بابت تشویش اذهان عمومی به ۲ سال حبس و از بابت فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۱ سال حبس محکوم شد”.آقای شریف‌زاده پیشتر در مهرماه سال جاری از تمدید قرار بازداشت و پذیرش وکالت مصطفی دانشجو خبر داده بود. لازم به ذکر است، مصطفی دانشجو به بیماری حاد قلبی و آسم شدید مبتلاست و به گفته پزشکان تشدید بیماری وی نتیجه حبسی است که از سال ۹۰ تا ۹۴ متحمل شده است. با این حال و با وجود دستور مستقیم دادیار ناظر بر زندان اوین مبنی بر اعزام وی به مراکز درمانی، مقام‌های مسئول زندان اوین از اعزام او به بیمارستان جلوگیری می‌کنند. همچنین حقوق بشر در ایران پیش تر در گزارشی از محاکمه مصطفی دانشجو توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه اطلاع رسانی کرده بود.

این وکیل زندانی شامگاه ۱۶ تیر در خانه مادری خود توسط هفت مامور مسلح بازداشت و پس از ۴۵ روز نگهداری در سلول انفرادی ۲۰۹ بازداشتگاه وزارت اطلاعات به قرنطینه زندان اوین منتقل و از آنجا به بند ۴ که مخصوص نگهداری مجرمان مالی و اقتصادی است منتقل شد.

این فعال حقوق دراویش اردیبهشت ماه سال گذشته بنا بر نامه‌ حراست کل دانشگاه آزاد از ادامه تحصیل محروم شد. همچنین پروانه وکالت وی نیز در جریان دفاع از حقوق دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی با گزارش نهادهای امنیتی لغو و سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ را همراه سایر مدیران وبسایت مجذوبان نور و وکلا و فعالان حقوق دراویش تحت عناوین اتهامی “عضویت در فرقه ضد امنیتی دراویش، اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان” در بند ۳۵۰ زندان اوین محبوس بود و در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴ با پایان یافتن مدت محکومیتش از زندان آزاد شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.