•                  
چهارشنبه , ۰۶ اسفند , ۱۳۹۹
چهارشنبه, فوریه 24

محکومیت کیومرث اسلامی فعال ترک اذری به یک سال حبس تعزیری

0
186

کیومرث اسلامی .jpgکیومرث اسلامی، فعال ترک (آذربایجانی) که پیشتر در تجمعات قلعه بابک بازداشت و با قرار وثیقه از زندان مغان آزاد شده بود، توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان پارس‌آباد به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، کیومرث اسلامی، فعال ترک (آذربایجانی) توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان پارس‌آباد به ریاست قاضی فیروز فراهانی مزرعه جهان به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شد. اتهام مطرح شده علیه این فعال اهل پارس آباد در دادگاه “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده است. درخصوص دلایل طرح این اتهام در دادنامه وی چنین آمده است: “متهم از فعالان قوم‌گرای تجزیه‌طلب و پان‌ترکیسم شهرستان پارس‌آباد در راستای فعالیت تجزیه‌طلبی اقدام به تهیه گزارش و ترجمه کتاب‌های فارسی به زبان ترکی و با تحریف آن در فضای مجازی و بارگذاری و به شبکه‌های خارجی وابسته به اپوزیسیون ارسال می‌نماید و لیدر و از شاخه‌های اصلی جریان پان‌ترکیستی در شهرستان پارس آباد می‌باشد”. از دیگر دلایل این اتهام استفاده از اصطلاح “آذربایجان جنوبی” در نوشته‌های منتشر شده وی در شبکه‌های اجتماعی عنوان شده است.

گفتنی است، پیش از صدور حکم، حضرتی رئیس اداره اطلاعات پارس‌آباد طی تماسی با آقای اسلامی به ایشان گفته بود که با مراجعه به ستاد خبری این شهر و دادن تعهدی مبنی بر توقف فعالیت‌های خود و قطع ارتباط با “عباس لسانی” پرونده وی مختومه اعلام خواهد شد.

لازم به یادآوری است این فعال ترک در تاریخ ۱۳ تیرماه و در تجمعات قلعه بابک بازداشت شده و پس از گذشت یک ماه بازداشت در تاریخ ۱۸ مردادماه با تودیع وثیقه ۱۲ میلیون تومانی به طور موقت و تا زمان برگزاری دادگاه از زندان مغان آزاد شد.

آقای اسلامی در اثر ضرب و شتم حین بازجویی‌ها از ناحیه سر دچار خونریزی شده بود. پس از پایان مراحل بازجویی و با وجود اینکه بازپرس پرونده قرار وثیقه جهت آزادی این شهروند را صادر کرده بود، نیروهای امنیتی از آزادی وی ممانعت به عمل آوردند.

این فعال ترک (آذربایجانی) از تاریخ ششم مردادماه نیز در اعتراض به بلاتکلیفی و عدم تفکیک بند به مدت ۹ روز دست به اعتصاب غذا زده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: