•                  
چهارشنبه , ۱۳ اسفند , ۱۳۹۹
چهارشنبه, مارس 3

محکومیت یک زندانی در ارومیه به قطع دست

0
253

متهم قطع دست .jpgشعبه یکم دادگاه کیفری ارومیه ویژه اطفال و نوجوانان یک زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه را به اتهام “سرقت” به قطع دست محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، کسری کرمی زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه توسط شعبه یکم دادگاه کیفری ارومیه ویژه نوجوانان به اتهام “ارتکاب ۱۹ مورد سرقت” به قطع دست محکوم شد. گفته می شود این حکم به زودی به اجرا درخواهد آمد. کسری کرمی فرزند یدالله متولد ۱۳۵۹، در تاریخ ۲۰ مهرماه ۱۳۹۴ بازداشت و ۲۴ مهرماه ۱۳۹۴، در شعبه یکم دادگاه کیفری ارومیه ویژه نوجوانان به قطع چهار انگشت دست راست بشرطی که انگشت شست و کف دست باقی بماند محکوم شد. یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “پس از ارسال حکم قطع دست به دیوانعالی کشور به دلیل عدم وجود درخواست شاکی شخصی برای قطع دست حکم نقض می شود و نهایتا با نظر دیوان عالی کشور دوباره در مردادماه سال جاری در همان شعبه توسط قاضی حمزه علی مخمدی و علیرضا آقازاده و سلمان نجفی، و با درخواست ۱۱ تن از شکات برای قطع دست مجددا حکم اولی صادر و به دیوانعالی ارسال می شود دیوانعالی کشور این بار حکم را تائید کرده است و در مهرماه امسال به زندانی اطلاع داده شده که احتمالا تا آخر ماه مهر یعنی دوازده روز دیگر حکم اجرا شود”.

حکم قطع دست از جمله مواردی است که نافی اصل کرامت انسانی است. کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن را ممنوع کرده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: