•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

مختار اسدی معلم زندانی با اتمام دوران حبس از زندان اوین آزاد شد

0
322

Captureمختار اسدی، فعال صنفی معلمان امروز دوشنبه ۱۸ تیرماه با پایان دوران محکومیت یک ساله از زندان اوین آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷، مختار اسدی فعال صنفی معلمان با پایان دوران محکومیت یک سال حبس از زندان اوین آزاد شد. مختار اسدی در خردادماه سال جاری کانون صنفی معلمان تهران ضمن اعتراض به روند برخورد با فعالان صنفی طی بیانیه‌ای گفته بود “ما معتقدیم زندان جای هیچ منتقدی نیست و ضمن تاکید بر حقوق انسانی هر زندانی، خواستار برخورداری محمود بهشتی و مختار اسدی و اسماعیل عبدی از قانون آزادی مشروط هستیم”. این فعال صنفی پیش‌تر در اسفندماه ۹۶ در اعتراض به کارشکنی در پروسه مرخصی نوروزی خود دست به اعتصاب غذا زد. در بهمن‌ماه سال گذشته نیز با درخواست آزادی مشروط مختار اسدی مخالفت شد. گفته می‌شود در رد این درخواست نظر مخالف سپاه پاسداران نقش داشته است. لازم به ذکر است، مختار اسدی در شهریور ماه سال گذشته هنگامی‌ که برای پیگیری وضعیت وثیقه خود به دادگاه انقلاب تهران مراجعه کرده بود بازداشت شد.
مختار اسدی، این معلم کرد سنندجی پیش تر در سال ۱۳۸۵ در اعتراض بزرگ نمایندگان کانون‌های صنفی معلمان با فراکسیون مجلس توسط پلیس امنیت بازداشت شد و برای او پرونده ای مفتوح شد.

در آذرماه ۱۳۹۱ آموزش و پرورش استان کردستان حکم تبعید مختار اسدی، فعال صنفی معلمان را برای پنجمین سال پیاپی تمدید کرده بود که با شکایت نامبرده به دیوان عدالت اداری حکم مذکور لغو شد.

پس از آن مختار اسدی در سال ۸۹ پس از دستگیری‌های سریالی اعضای کانون صنفی معلمان مانند: محمود بهشتی‌لنگرودی، علی‌اکبر باغانی، سیدمحمود باقری و اسماعیل عبدی بازداشت و پس از دادگاهی عاری از استانداردهای دادرسی عادلانه به بند ۲۰۹ اوین رفت. اسدی پس از ۶۶ روز بازداشت با وثیقه از زندان آزاد شد و قاضی صلواتی در شعبه پانزده دادگاه انقلاب به اتهام تبلیغ علیه نظام برایش حکم یک سال حبس صادر کرد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.