•                  
چهارشنبه , ۰۴ خرداد , ۱۴۰۱
چهارشنبه, می 25

«مدیریت انحصاری» و «اقلیت زدایی»؛ تبعیض سازمانی علیه اقلیت‌های دینی در ایران

2
382

hassan_rouhani2016.jpgجمهوری اسلامی به اقلیت‌های دینی اعتمادی ندارد و تنها آن دسته رهبران اقلیت‌ها که میل «بله قربان‌گویی» زیاد دارند را زیر چتر خود دارد.به گزارش حقوق بشر در ایران ، ‘حسن روحانی’ رییس جمهور ایران بار دیگر نسبت به تبعیض علیه اقلیت‌های دینی و مذهبی در ایران و نسپردن پست‌های مدیریتی به شهروندان غیرمسلمان انتقاد کرده و گفت:«نمی‌شود بگوییم مدیران ارشد کشور، تنها از یک مذهب باشند و بقیه را کنار بگذاریم.» این ادعاها در حالی از سوی ‘حسن روحانی’ مطرح شده که خود او به طور مشخص بر سر وعده‎هایش برای استفاده بیشتر از اقلیت‌ها در کابینه نماند و نه تنها اقلیت‌ها بلکه هیچ زنی را نیز به عنوان وزیر انتخاب نکرد. حسن روحانی در ابتدای دولت یازدهم نیز سعی کرد بحث حقوق شهروندی را مطرح کند و حداقل با تدوین منشور حقوق شهروندی نشان دهد به دنبال برداشتن تبعیض علیه اقلیت‌های دینی و قومی است. بارها نیز مدعی شد که به وزراء گفته از معاونت‌ها و سازمان‌های مختلف از شهروندان غیر مسلمان برای مدیریت استفاده شود، اما در حد شعار باقی مانده است.
روحانی در سخنانی که شامگاه چهارشنبه هشتم شهریور عنوان کرد، گفت «اگر بناست آنها [اقلیت های مذهبی] به تکالیف‌شان مانند رفتن به سربازی و پرداخت مالیات مانند سایر مردم عمل کنند، باید از امتیازات یکسان نیز برخوردار باشند».
او همچنین در یک گفتگوی تلویزیونی که سه‎شنبه هفتم شهرویور پخش شد، از دستور خود به وزارتخانه‌ها برای استفاده از زنان و جوانان در پست‌های مدیریتی سخن گفت و بر ضرورت استفاده از اقوام و مذاهب مختلف در بخش‌های مدیریتی تاکید کرده بود.
رییس جمهور ایران در پاسخ به این سوال که «آیا همان‌طور که برای استفاده بیشتر از بانوان و جوانان در سطوح مختلف مدیریتی مصوبه ابلاغ شده در خصوص اقوام و مذاهب هم ابلاغ خواهد شد؟» جواب مشخصی نداد و تنها گفت، نسبت به مذاهب مختلف در دولت یازدهم و دوازدهم تأکید داشتیم.

بیشتر بخوانیم: حسن روحانی: قومیت، مذهب و تمایلات سیاسی برای قاضی محاکمه فرق نکند
بیشتر بخوانیم: بلوف‌های حسن روحانی، حصر مولوی عبدالحمید و روحانیون اهل سنت
حسن روحانی در بخشی دیگر از سخنرانی شامگاه چهارشنبه گفت نباید تنها در دوران انتخابات از اقلیت‌ها استفاده کرد تا پای صندوق‌ رای بیایند.
حکومت جمهوری اسلامی به اقلیت‌های دینی اعتمادی ندارد و تنها آن دسته رهبران اقلیت‌ها که میل «بله قربان‌گویی» زیاد دارند را زیر چتر خود دارد. سیاستی که از بدو انقلاب پیاده شده و چند سال است قوی‌تر از گذشته مدام در دولت‌های مختلف اجرا می‌شود.
این یعنی «میدان ندادن به اقلیت‌های دینی» و حمایت از نورچشمی‌ها در بین آنها و دست به دست کردن قدرت در حلقه‎ای از خودی‌ها برای حکومت یک عادت شده است.

2 comments

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: