جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

مریم نقاش زرگران بدون تکمیل درمان به زندان اوین بازگشت

0
355

maryam-naghash-zargaran-1یک منبع مطلع به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت مریم نقاش زرگران، نوکیش مسیحی که اواخر مردادماه برای پیگیری درمان مشکلات قلبی‌اش به مرخصی اعزام شده بود، با تمدید نشدن مرخصی اش و علیرغم تکمیل نشدن روند درمان، روز شنبه ۲۷ شهریور به زندان اوین بازگشته است.این منبع به کمپین گفت: “مریم بالاخره دیروز، شنبه، مجبور شد خودش را به زندان اوین معرفی کند، چون برخلاف قولی که دادستانی  داده بود مرخصی اش تمدید نشده و در عین حال برای بازگرداندنش به زندان هم تماسی نگرفتند. بعد از دو هفته که خانواده اش با دادستانی تماس گرفتند به آنها گفته شد که مرخصی اش تمدید نشده و بعد از این

ماندنش بیرون زندان غیبت محسوب می شود، در واقع مریم برای ادامه درمانش چند روزی هم غیبت کرد ولی نهایتا با تماس دادستانی مجبور شد دیروز به زندان برگردد تا وثیقه اش ضبط نشود.”

این منبع همچنین گفت که در مراجعه مریم نقاش و خانواده اش به دادستانی در زمان مرخصی مشخص شده که هنوز مقامات قضایی با آزادی مشروطش موافقت نکرده اند. خانم زرگران یک سوم حکمش را گذرانده و می تواند مشمول آزادی مشروط شود اما علیرغم درخواست های مکرر تاکنون با آزادی مشروط او موافقت نشده است. طبق ماده ۵۹ قانون مجازات اسلامی ، زندانیانی که به کمتر از ده سال حبس محکوم شده اند، پس از گذشت یک سوم دوران محکومیت، مشمول دریافت آزادی مشروط می‌شوند.

این منبع پیشتر و در زمان مرخصی درباره شرایط خانم زرگران به کمپین گفته بود: “حال روحی و جسمی مریم خوب نیست و همین الان هم در بیمارستان بستری است و از نظر روحی هم کشش برگشتن به زندان ندارد و بعد از دو اعتصاب غذای طولانی در زندان خانواده اش نگران هستند که بدون هیچ دلیل موجهی و قبل از پایان روند درمانش باید به زندان برگردد.”

خانم زرگران که پانزدهم تیرماه برای دومین بار در اعتراض به عدم موافقت مسئولین قضایی با آزادی مشروط وی دست به ااعتصاب غذا زده بود پس از بیست و هفت روز با وعده مسئولین قضایی مبنی بر رسیدگی به وضعیتش، به اعتصاب غذای خود پایان داد. او بار نخست پس از یازده روز اعتصاب غذا در تاریخ ۱۷ خردادماه به مرخصی اعزام شده بود ولی پس از مدت کوتاهی علی‌رغم عدم تکمیل دوره درمان با و تهدید به ضبط وثیقه از طرف دادگاه، ۷ تیرماه خود را به زندان اوین معرفی کرد.

مادر خانم زرگران در زمان مرخصی اول او به کمپین گفته بود: “اگرچه خوشحالم به فرزندم مرخصی داده اند اما دلیل اعتصاب او مرخصی نبوده. ما خواستار آزادی او هستیم. مریم طبق قانون یک سوم حکمش را گذارنده و شامل حال آزادی مشروط می شود. این چند روز مرخصی نباید باعث شود که مسوولان درخواست‌های او را نادیده بگیرند ما هنوز نمی دانیم بر اساس کدام مستنداتی او به چهار سال حبس محکوم شد.”

مریم نقاش زرگران مبتلا به بیماری قلب، گوارش، دیسک کمر و آرتروز گردن و دست است که به گفته مادرش بیماری قلبی را قبل از زندان داشته و بقیه بیماری‌ها محصول حضور در زندان است.

خانم زرگران، معلم موسیقی کودکان و نوکیش مسیحی در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۱ بازداشت و روانه بازداشتگاه وزرا شد. او پس از پنج روز در تاریخ ۲۰ آبان ماه به زندان اوین منتقل شد. در آذرماه همان سال با قرار وثیقه تا اعلام رای دادگاه از زندان آزاد شد.

مریم نقاش زرگران از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به دو اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام به چهار سال حبس تعریزی محکوم شد و ۲۴ تیرماه ۱۳۹۲ برای اجرای حکم به زندان اوین فراخوانده شد.

یکی از مستندات اتهام او همکاری با به سعید عابدینی، کشیش مسیحی و ایرانی– آمریکایی تبار بوده  که در مهرماه ۱۳۹۱ پس از بازگشت به ایران بازداشت شد و پس از سه سال به همراه دو زندانی ایرانی– آمریکایی دیگر روز ۲۶ دی ماه ۱۳۹۴ آزاد شد و به آمریکا بازگشت. به گفته مادر خانم زرگران پیش از بازداشت، مریم در یافتن زمینی برای تاسیس پرورشگاه در شمال ایران به آقای عابدینی کمک کرده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.