•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 15

مسعود شمس نژاد, وکیل دادگستری با قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد

0
374

امروز یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷, مسعود شمس نژاد، وکیل دادگستری و استاد دانشگاه پیام نور, ساکن ارومیه  که در تاریخ  ۱۸ دی ماه در دفتر کار خود توسط ماموران اداره اطلاعات شهر بازداشت شده بود با تأمین فرار وثیقه یک میلیارد تومانی بطور موقت  آزاد شد.

به گزارش  حقوق بشر در ایران،امروز یکشنبه ۲۸ بهمن‌ماه ۹۷، مسعود شمس نژاد، وکیل دادگستری و استاد دانشگاه پیام نور  ساکن ارومیه که در تاریخ ۱۸ دی ماه سالجاری در حای که جهت پیگیری پرونده یکی از موکلین خود به دادگستری ارومیه مراجعه کرده بود و توسط ماموران امنیتی در آن محل بازداشت شده بود با تأمین فرار وثیقه یک میلیارد تومانی از به‌ طور موقت آزاد شد. این وکیل دادگستری پیش از این نیز توسط شعبه  سوم دادگاه انقاب ارومیه  با اتهامات «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری و از اتهام «عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.  بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر آزادی این وکیل دادگستری گفت: « مسعود شمس نژاد در تاریخ  ١٧ دی‌ماه  سالجاری دستگیر و در طی مدت یکماهی که تحت بازداشت و بازجوئیهای شدید  در اداره اطلاعات استان آذربایجان‌غربی بوده  از وی تحقیق شد و پرونده وی به دادسرای عمومی و انقلاب اورمیه ارسال شده بود. در این دادسرا هم قرار جلب به دادرسی صادر و پس از صدور کیفر خواست پرونده این وکیل دادگستری به دادگاه انقلاب ارجاع و در ١٧ بهمن ماه نیز  جلسه دادرسی مسعود شمس نژاد با اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی  و با در نظر گرفتن این نکته که  این وکیل دادگستری سابقه محکومیت دارد تشکیل و وی  به ۶ سال و ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. 

این منبع مطلع در ادامه گفت, با توجه به روند محاکمه در دادگاه و فرصت ۲۰ روزه جهت اعلام تجدیدنظر بر روی حکم صادره مسعود شمس نژاد  پس از اعتراض به قرار بازداشت فعلا با قید وثیقه و تا زمان قطعی شدن حکم آزاد شده است.

لازم به ذکر است که مسعود شمس‌نژاد در تاریخ ۱۸ دی امسال در حالی که  در دفتر وکالت خود بود با هجوم نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ضبط لوازم شخصی و تفتیش دفتر کار وی این وکیل دادگستری به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده بود. او پس از گذراندن ۱۰ روز در بازداشتگاه اداره اطلاعات به بند عمومی زندان مرکزی این شهر منتقل شده بود. 

لازم به ذکر است که مسعود شمس نژاد علاوه بر شغل وکالت استاد دانشگاه پیام نور ارومیه  نیز میباشد و در تاریخ ۱۸ دی ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی در تاریخ ۲۷ دی ماه، از بازداشتگاه اداره اطلاعات به بند ۳-۴ عمومی زندان ارومیه منتقل شده بود.

این وکیل دادگستری پیشتر نیز به طرق مختلف از بابت پرونده‌هایی که قبول وکالت میکرد تحت فشارهای امنیتی و قضایی قرار گرفته است.

مسعود شمس نژاد در اردیبهشت‌ماه سال ۹۳ از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی شیخلو از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم و این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز عینا تایید شد. این وکیل دادگستری در تاریخ ۲۷ مهرماه سال ۹۳ برای اجرای حکم خود راهی زندان ارومیه شده بود.

وی در اردبیهشت سال ۹۲ در ارتباط با همین پرونده به مدت ۳۷ روز تحت بازداشت و بازجویی قرار گرفته و در بهمن‌ماه همان سال پروانه وکالت این وکیل دادگستری در پی پیگیری پرونده قتل شیدا حاتمی، دانشجوی کُرد دانشگاه نازلوی ارومیه به تعلیق درآمده بود.

در ماه‌های اخیر موج جدیدی از فشارهای امنیتی و قضایی بر روی وکلای دادگستری آغاز و بر تعداد وکلای بازداشتی و زندانی افزوده شده است. اغلب این احضار، بازجویی و بازداشت‌ها در ارتباط با پرونده موکلان آنها بوده است.
از جمله این بازداشت‌ها می‌توان به بازداشت محمد نجفی، نسرین ستوده، آرش کیخسروی، قاسم شعله سعدی، پیام درفشان، فرخ فروزان، هدی عمید و امیرسالار داوودی اشاره کرد. از میان آنها تاکنون قاسم شعله سعدی، آرش کیخسروی، پیام درفشان، فرخ فروزان و هدی عمید با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.

بازداشت و سرکوب گسترده وکلای دادگستری در ایران با توجه به طبیعت شغلی این دسته از شهروندان که باید از موکلین خود به صراحت کلام و بیان دفاع کنند ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی می باشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: