•                  
شنبه , ۰۹ مرداد , ۱۴۰۰
شنبه, جولای 31

مشکلات زندانیان زاهدان با فرا رسیدن فصل گرما

0
214

Zahedan-Prisonبا فرا رسیدن فصل گرما، مشکلات زندانیان زندان مرکزی زاهدان رو به افزایش است. عدم رسیدگی پزشکی، وجود پررنگ مواد مخدر، فساد اداری، محرومیت از تغذیه مناسب، محروم ماندن از مرخصی، نبود تهویه مناسب و رفتارهای سلیقه‌ای مسئولان با زندانیان از جمله مشکلاتی است که این زندانیان با آن روبه‌رو هستند. همچنین به آن‌ها گفته می‌شود در صورت تعبیه ابتدایی ترین امکانات باید خود هزینه تهیه آن را پرداخت کنند.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ ، هر از چند گاهی شاهد اخباری مبنی بر مشکلات زندانیان زندان مرکزی زاهدان هستیم. عدم رسیدگی پزشکی، وجود پررنگ مواد مخدر، فساد اداری، محرومیت از تغذیه مناسب، محروم ماندن از مرخصی، نبود تهویه مناسب و رفتارهای سلیقه‌ای مسئولان تنها برخی از این مشکلات است. از بند ۷ این زندان گزارش شده که زندانیان در این بند از داشتن یخچال، کولر و آب سردکن محروم هستند و با توجه به فرارسیدن فصل گرما و نزدیک شدن به ماه رمضان، در پی درخواست زندانیان برای تعبیه این امکانات به آن‌ها گفته شده که باید هزینه تهیه آن را خودشان پرداخت کنند.

هواخوری در ساعاتی از روز در این بند به اجبار است، به طوری که این زندانیان مجبور هستند روزانه دو ساعت زیر آفتاب باشند که موجب می‌شود اکثرا سر درد بگیرند.

به تازگی تصمیم گرفته شده که در بند ۷ لوله کشی گاز تعبیه شود، اما به زندانیان اعلام کردند هزینه آن را خود باید بپردازند.

غذایی که توسط رستوران این بند توزیع می‌شود فاقد ارزش غذایی لازم است و برای زندانیان یک بند کفایت نمیکند. همچنین قیمت غذا که قبلا ۶۵۰۰ تومان بوده به ۷۵۰۰ تومان افزایش یافته ولی کیفیت آن پایین‌تر آمده است.

عدم رسیدگی پزشکی نیز دیگر مشکل دیرپای این زندانیان است به طوریکه اگر هر مریضی با مشکلاتی مانند درد کلیه، مشکلات قلبی، کمر درد یا هر نوع بیماری دیگری به بهداری مراجعه کند تنها یک قرص سرما خوردگی به او داده می‌شود. دندان‌پزشک و چشم‌پزشک نیز در این بند وجود ندارد.

روز گذشته به همه زندانیان گفته شده که حبس نیمه آزاد فقط برای کسانی قابل اجراست که شغل و ماشین داشته باشند، در غیر این صورت حبس نیمه آزاد به کسی تعلق نمی‌گیرد.

از سویی دیگر بسیاری از زندانیان بین ۲ تا ۵ سال است که بلاتکلیف هستند و به پرونده‌هایشان رسیدگی نمی‌شود. برای برخی دیگر نیز قرار وثیقه با مبالغی بالا مانند ۲۰ میلیارد تومان صادر شده که آنها توان پرداخت این مبلغ را ندارند. همچنین افرادی هستند که بین ۱۵ تا ۳۲ سال در حبس هستند اما مورد عفو قرار نگرفته‌اند. درخواست زندانیان برای مرخصی نیز مورد قبول واقع نشده و تمام زندانیان این بخش از مرخصی محروم هستند.

توزیع مواد مخدر در این زندان بسیار زیاد است و حتی گفته می‌شود برخی مسئولان زندان نیز در امر توزیع آن مشارکت دارند.

همچنین زندانیان باید برای هر بار ملاقات شرعی که حق قانونی هر زندانی است، باید مبلغ ۲۰۰ هزار تومان پول پرداخت کنند.

از بند ۱ این زندان نیز گزارش شده که مدیر داخلی روز گذشته در دیدار از این بند سماور گازی بزرگی را برای بند یک آورده اما گفته شده که از ۱۰ اتاق موجود در این بند، زندانیان هر اتاق باید ۴۰ هزار تومان پرداخت کرده تا بتوانند از چای استفاده کنند و اگر این مبلغ تا روز آینده جمع‌آوری نشود هیچ کس حق استفاده از این سماور را ندارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: