سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 28

معاون دادستان: رضا شهابی باید به زندان برگردد

0
403

رضا-شهابی-765x510.jpgحاجی مرادی، معاون امنیتی دادستان، علیرغم توضیحات وکیل رضا شهابی در خصوص وضعیت نامساعد جسمانی این فعال صنفی، اعلام داشته است: به دستور و پیگیری دادستان، رضا شهابی باید به زندان برگردد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، متعاقب تماس های مکرر دادستانی تهران با رضا شهابی برای مراجعت به زندان و همچنین اخطار کتبی دادستانی به وثیقه گذار ایشان در مورد توقیف وثیقه، روز شنبه بیست و سوم بهمن، رضا شهابی به همراه وکیل، وثیقه گذار و جمعی از اعضای سندیکا به دادستانی رفتند. شهابی و وکیل ایشان، آقای ابوطالبی، به حاجی مرادی، معاون امنیتی دادستان، مراجعه کردند و وکیل با شرح اوضاع وخیم جسمی شهابی، این خواسته را طرح کرد که شهابی نباید به زندان بازگردانده شود. با این حال، حاجی مرادی اعلام کرده است که با توجه به دستور و پیگیری دادستان، شهابی باید به زندان مراجعه کند و تنها در اینصورت است که سند وثیقه گذار مسترد خواهد شد. پیش تر ریحانه انصاری نژاد، یکی از وثیقه گذاران رضا شهابی، از سوی دادسرای اوین برگه اخطاریه دریافت کرده بود.

بر اساس این اخطاریه، خانم انصاری نژاد می‌بایست ظرف مدت یک ماه آقای شهابی را به زندان معرفی کند و در غیر این صورت وثیقه گذاشته شده برای آزادی این فعال کارگری ضبط می‌شود.

رضا شهابی که در روز ۲۲ خرداد سال ۸۹ بازداشت و به شش سال زندان محکوم شده بود، به دلیل ضرب و شتم مأموران امنیتی در زمان بازداشت و بازجویی، در دوره محکومیت دو بار تحت عمل جراحی (گردن و کمر) قرار گرفت و به دلیل وضعیت جسمی بسیار وخیم، مسئولان قضایی با تأییدیه پزشکی قانونی و اخذ وثیقه سنگین با مرخصی استعلاجی نامبرده برای مدت باقی‌مانده حبس موافقت نموده بودند.

باوجود اینکه این فعال کارگری در تاریخ ۱۶/۲/۹۴ محکومیتش تمام شده و مسئولان قضایی پیش‌ازاین در مراجعات آقای شهابی به دادستانی به‌صورت شفاهی اعلام کرده بودند که محکومیت حبس شما پایان یافته است، تا به امروز از استرداد وثیقه هم خودداری کرده‌اند. ده است درحالی‌که وی هنوز از کار اخراج و تحت‌فشار برای بازگشت به زندان است.

علی‌رغم اینکه شهابی همچنان از عارضه گردن و کمر و بیماری‌های مختلف ناشی از اعتصابات غذا در دوره محکومیت رنج می‌برد، دادستانی در ماه‌های اخیر طی تماس‌های تلفنی با ایشان اعلام کرده که سه ماه از مرخصی مورد موافقت قرار نگرفته است و باید به زندان مراجعه نماید.

همچنین دادستانی با اخطار کتبی و تماس‌های تلفنی مکرر به وثیقه گذار از ایشان خواسته است که شهابی را تحویل زندان دهد در غیر اینصورت وثیقه را ضبط خواهد کرد.

برچسب هاموضوعات روز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.