جمعه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۲
جمعه, دسامبر 1

منا هوشمند، شهروند بهایی از دانشگاه اخراج شد

0
432

%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%af%d8%a7%d8%b4%d8%aa-%d8%b4%d9%87%d8%b1%d9%88%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d9%87%d8%a7%db%8c%db%8c-765x510منا هوشمند، شهروند بهایی پس از یک ماه تحصیل در دانشگاه بجنورد، اخراج شد. به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایران وایر، منا هوشمند دانشجوی بهایی ورودی سال ۹۵ با گذشت یک‌ماه از تحصیل در رشته معماری دانشگاه هنر و معماری بجنورد در ۲۸ مهر‌ماه به دلیل دیانت بهایی از این دانشگاه اخراج شد؛ مسئولان دانشگاه از وی خواسته‌اند تا فرمی را امضا کند که در آن از جامعه بهایی و ارتباط با افراد بهایی اعلام برائت کند تا بتواند در دانشگاه ادامه تحصیل بدهد. گفتنی است مسئولان دانشگاه تلاش کرده‌اند کارت دانشجویی این دانشجوی بهایی را برای نبود هیچ مدرکی مبنی بر تحصیل وی در دانشگاه بجنورد، ضبط کنند که موفق نشده‌اند. پدر این شهروند بهایی با نوشتن نامه‌ای به دفتر نهاد رهبری در دانشگاه بجنورد خواستار رسیدگی به وضعیت فرزندش شده است که بعد از مدتی برای پیگیری نتیجه نامه با آنجا تماس می‌گیرد که مسئول دفتر به وی می‌گوید اصلا چه کسی به شما اجازه داده وارد دانشگاه شوید، شما پیرو فرقه ضاله هستید که برساخته انگلیس با هدف ضربه به اسلام است و مسلم است فرزندتان نمی‌تواند با دیگران در دانشگاه بنشیند.

محرومیت از تحصیل بهاییان در دانشگاه‌های ایران با استناد به مصوبه‌ ششم اسفندماه سال ۱۳۶۹ “شورای عالی انقلاب فرهنگی” صورت می‌گیرد که بهاییان را علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم می‌کند.

بر اساس بند سوم این مصوبه، نه تنها باید از ثبت‌نام بهاییان در دانشگاه‌ها جلوگیری به عمل آید بلکه چنان‌چه هویت بهایی فردی بعد از ثبت‌نام و “هنگام تحصیل” نیز احراز گردد، باید از تحصیل محروم شود.

محرومیت شهروندان بهایی پس از انقلاب اسلامی و اعلام انقلاب فرهنگی در ایران به صورت سیستماتیک اجرا شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: