•                  
جمعه , ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۱
جمعه, می 20

منصور برجی: نگاه امنیتی به اقلیت‌ها بخصوص نوکیشان مسیحی تشدید شده است

5
298

Capture.PNGبرجی با اشاره به سوابق دستگیری اقلیت‌های دینی بدون حکم جلب عنوان کرد که گاهی اتهامات آنها در طول زمان تغییر کرده است و حتی مواردی بوده که در حضور وکیل مدافع اتهاماتی در دادگاه مطرح شده که در نهایت با آنچه در رای دادگاه روی آن حکم صادر شده متفاوت بوده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از محبت نیوز ، در ماه‌های اخیر بار دیگر فشار بر مسیحیان پروتستان به خصوص نوکیشان مسیحی فارسی زبان افزایش پیدا کرده و آن دسته نوکیشانی که با اتهامات امنیتی در زندان به سر می‎برند با احکام قضایی طولانی مدت حبس روبه رو شده‌اند. در یک ماهه گذشته کشیش ویکتور بت‌تمرز، هادی عسگری،‌ فلاح محمدی هر کدام به ۱۰ سال و امین افشارنادری به ۱۵ سال حبس محکوم شده‌اند. این احکام در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده صادر شده، جایی که همزمان یوسف ندرخانی، محمدرضا امیدی، محمدعلی مسیب‌زاده و زمان فدایی نیز به اتهام اقدام علیه امنیت ملی با تشکیل کلیسای خانگی و ترویج مسیحیت در مجموع به چهل سال زندان محکوم شدند.
رادیو فردا در گزارشی با اشاره به نام ناصر نورد گل‌تپه، دیگر نوکیش مسیحی که به همراه سه مسیحی تبعه جمهوری آذربایجان، به اتهامی مشابه، هر کدام به ۱۰ سال حبس محکوم شدند با منصور برجی سخنگوی «سازمان ماده ۱۸ در زمینه دفاع از حقوق مسیحیان ایران» درباره جزئیات این احکام گفتگو کرده است.
منصور برجی با اشاره به صدور حکم ۱۲۵ سال زندان برای ۱۲ مسیحی طی یک ماه، در پاسخ به این سوال که صدور این احکام سنگین توسط یک قاضی چه پیام خاصی دارد؟ گفته «این وضعیت تشدید نگاه امنیتی به اقلیت‌های دینی در ایران به خصوص مسیحیان پروتستان است. صدور احکامی که هیچ مبنای حقوقی ندارد و وکیلی که حقوق خوانده و قاضی که متعهد به قوانین قضایی باشد نمی‌تواند آن را توجیه کند».

او افزود: «در نظر گرفتن اشد مجازات ممکن رویکردی است که در دستور کارقرار گرفته و رنگ سیاهی از رسوایی بر همه‌ی ادعاهایی است که در مورد مدارا با اقلیت‌های دینی و آزادی‌های آیینی، که ادعا کرده بودند».
برجی با اشاره به سوابق دستگیری اقلیت‌های دینی بدون حکم جلب عنوان کرد که گاهی اتهامات آنها در طول زمان جلب تغییر کرده است و حتی مواردی بوده که در حضور وکیل مدافع اتهاماتی در دادگاه مطرح شده که در نهایت با آنچه در رای دادگاه روی آن حکم صادر شده متفاوت بوده است، و هیچ شاهد و دلیلی مبنی بر تایید اتهامات امنیتی هم ارائه داده نشده است.

Capture.PNG

5 comments

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: