شنبه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 9

مهدی یراحی با پرونده سازی قضایی مواجه شد

0
272

حقوق بشر در ایران ـ امروز یکشنبه ۵شهریور ماه ۱۴۰۲،  مهدی یراحی، خواننده و از فعالان عرصه موسیقی با پرونده سازی قضایی قرار گرفته است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از میزان، امروز یکشنبه ۵ شهریور ماه ۱۴۰۲، مهدی یراحی، خواننده و از فعالان عرصه موسیقی در پی انتشار یک ترانه که در راستای فعالیتهای وی بوده از سوی قوه قضائیه با پرونده سازی، مواجه شده است. 

براساس این گزارش، اتهام منتسب شده به مهدی یراحی (انتشار یک ترانه غیرقانونی) و (خلاف اخلاق و عرف جامعه اسلامی) عنوان شده است. 

همچنین، در بخش دیگری از این خبر ادعا شده:”مهدی یراحی، پیشتر نیز در اوج اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، ترانه پر حاشیه دیگری نیز منتشر کرده بود.” 

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و طرح اتهامات بی پایه و اساس بر طبق سناریوسازی ارگانهای امنیتی و قضایی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d