سه شنبه , ۱۱ مهر , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, اکتبر 3

مهسا احمدی از زندان سپیدار اهواز آزاد شد

0
188

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۷ خرداد ماه ۱۴۰۲، مهسا(معصومه)احمدی، پس از اتمام بازجویی ها از زندان سپیدار اهواز مرکز استان خوزستان، آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، مهسا(معصومه)احمدی، نامزد حامد سلحشور، ساکن اهواز و محبوس و بلاتکلیف در زندان سپیدار، پس از اتمام بازجویی ها آزاد شد. 

براساس این گزارش، از چگونگی آزادی، میزان وثیقه یا کفالت احتمالی تودیع شده برای آزادی و روند حقوقی پرونده مهسا(معصومه)احمدی، اطلاعی حاصل نشده است. 

لازم به اشاره است، مهسا(معصومه)احمدی، در تاریخ ۲۴ فروردین ماه ۱۴۰۲، پس از برگزاری مراسم تولد حامد سلحشور بر سر مزارش در راه رفتن به مزار رضا شریعتی، از دیگر کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در شهرستان ایذه، توسط ماموران یکی از ارگانهای امنیتی بازداشت و سپس به زندان سپیدار اهواز منتقل شده بود. 

حامد سلحشور، در تاریخ ۶ آذر ماه ۱۴۰۲، در مسیر بازگشت از اصفهان به ایذه توسط ماموران نیروی انتظامی، بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی به زندان اهواز منتقل و پس از مدتی جان خود را از دست داد. 

سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و ابهامات گسترده در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از مواردی بوده که بعنوان اعتراض در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: