•                  
چهارشنبه , ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰
چهارشنبه, آگوست 4

مولانا عبدالحمید:به‌‌جای اصرار بر تقسیم استان،دنبال رفع تبعیض و اشتغال‌زایی در استان باشیم

0
241

download (1)مولانا عبدالحمید امام جمعه اهل سنت روز (۲۷ بهمن) در زاهدان، ضمن هشدار نسبت به عواقب و پیامدهای منفی طرح تقسیم احتمالی استان سیستان‌وبلوچستان، از موافقان تقسیم خواستند به‌جای اصرار بر این موضوع، برای «رفع تبعیض» و «اشتغال‌زایی» در استان تلاش کنند.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ ، مولانا عبدالحمید با اشاره به طرح تقسیم احتمالی استان سیستان‌وبلوچستان از سوی دو تن از نمایندگان این استان، اظهار داشتند : متاسفانه بعضی از نمایندگان بر تقسیم استان سیستان‌وبلوچستان اصرار دارند و آن را در مجلس مطرح می‌کنند، درحالی‌که وزیر محترم کشور این تقسیم را به نفع استان ندانسته و در دولت هم تمایلی به این تقسیم وجود ندارد. امام‌‌جمعه اهل‌سنت زاهدان ادامه دادند : استان سیستان‌ و بلوچستان با همین نام یکی از استان‌های مطرح در کشور است که مردم عزیز «سیستانی» و «بلوچ» در این استان با محبت و بدون هیچ تنشی کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، اگر ما این استان را تقسیم کنیم و به‌عنوان مثال بگوییم از دوراهی زابل به آن‌طرف که محدودۀ سیستان محسوب می‌شود استانی به‌نام «سیستان» بشود، و زاهدان که مرکز «بلوچستان» است با خاش و سراوان یک استان بشود، ایرانشهر را با چند شهر دیگر به یک استان و چابهار را به «استان ساحلی» تقسیم کنیم، ‌این تقسیم‌بندی‌ها استان ما را تکه‌تکه می‌کنند و وجاهت استان را از بین می‌برند.

ایشان این برنامه را در استان‌هایی که در گذشته تقسیم شده‌اند «بی‌تأثیر» دانستند و گفتند : ما تجربه داریم استان‌هایی که تقسیم شده‌اند شاهد هیچ تاثیر مثبتی در خود نبوده‌اند، بلکه علاوه بر اینکه بافت‌های جمعیتی موجود را به‌هم زده است، اوضاع‌شان نیز به همان حالت قبلی باقی مانده ‌است. ما با کسانی که مخالف طرح تقسیم استان سیستان‌وبلوچستان هستند موافقیم و معتقدیم که فکر آنها صحیح و درست است.

مولانا عبدالحمید در ادامه به تبعات منفی تقسیم احتمالی سیستان‌ و بلوچستان اشاره کردند و گفتند : مطرح‌کردن تقسیم استان سیستان‌ و بلوچستان منجر به اختلاف بسیار بزرگی به‌ویژه در نحوۀ تقسیم ازجمله اختلاف‌نظر در مرزبندی استان‌های احتمالی خواهد شد و عواقب این اختلافات خطرناک هستند. لذا طرح مسأله تقسیم استان سبب کدورت می‌شود و عاقلانه نیست.

ایشان خطاب به نمایندگانی که بر تقسیم استان سیستان‌وبلوچستان اصرار دارند خاطرنشان کردند : نمایندگانی که طرح تقسیم استان را پیگیری می‌کنند، بهتر است برای حل مشکلات این استان از طریق اقداماتی از قبیل اشتغال‌زایی و اختصاص اعتبارات بیشتر تلاش کنند.

مدیر دارالعلوم زاهدان خاطرنشان کردند: نمایندگانی که دنبال تقسیم این استان هستند و قبلا هم در این استان مسئولیت داشته‌اند، به‌‌جای طرح موضوع تقسیم استان، بهتر است دولت را به رفع تبعیض در بین شیعه و سنی در منطقه سیستان توصیه کنند و برای تحکیم وحدت و برادری از طریق اجرای عدالت تلاش نمایند.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان بر لزوم وحدت و همدلی تاکید کردند و گفتند: ما نباید موضوع «شیعه» و «سنی» و «بلوچ» و «سیستانی» را مطرح کنیم؛ همۀ ما برادریم و کنار هم زندگی می‌کنیم. ما و عزیزان سیستانی از یکدیگر جدا نیستیم، بلکه عزیزان سیستانی را دوست داریم و آنان را برادران خودمان می‌دانیم.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: