•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

مولانا عبدالحمید : “نگاه‌های تبعیض‌آمیز به اقوام و مذاهب باید از کشور برچیده شوند”

0
304

مولانا-عبدالحميدامام جمعه اهل سنت زاهدان در مراسم (۲۱ مهر ۱۳۹۶) نماز جمعه اهل‌سنت چابهار  ضمن تاکید بر رفع هر گونه تبعیض و نابرابری، «تغییر نگاه‌ها به اقوام و مذاهب»‌ را از مهمترین خواسته‌های جامعه اهل‌سنت برشمردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید در جمع مردم چابهار اظهار داشت: خواستۀ اهل‌سنت آن است که بین مذاهب تفاوتی وجود نداشته باشد، زیرا «مذهب» موضوعی‌ست بین بنده و پروردگارش. اهل‌سنت اعتقادی که دارد را به‌خاطر فلان عالم و مولوی اختیار نکرده است، بلکه بر این باور است که با این روش می‌تواند خدا را راضی کند، همچنین شیعههم این مذهب را به‌خاطر جلب رضایت فلان آیت‌الله و مرجع تقلید اختیار نکرده است، بلکه اعتقادش آن است که این مذهب، راه درست بندگی پروردگار است.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان تاکید کردند: اعتقادات دینی و مذهبی نباید ملاک تعیین شایستگی افراد باشد، بلکه باید به علم، توانمندی، شایستگی، لیاقت و ایرانی‌بودن افراد توجه شود. وقتی ما از آحاد ملت ایران اعم از اقوام و ادیان و مذاهب ایرانی انتظار داریم در راستای حفظ وحدت و امنیت تلاش کنند، نباید در سایر زمینه‌ها هم بین آنان تفاوت قایل باشیم؛ اقتضای عقل و قانون نیز همین است.

ایشان تاکید کردند: نظر و دیدگاه ما آن است که هر ایرانی، دارای هر دین و مذهبی که باشد، اگر می‌تواند به کشور و مردم خدمت کند باید روی کار بیاید. لذا باید نگاه‌های تبعیض‌آمیز قومی و مذهبی از کشور برچیده شوند و یکسان‌نگری حاکم شود. رهبر فقید جمهوری اسلامی افرادی را که به ملت نگاه اشتباه دارند به شدت مورد نکوهش و سرزنش قرار دادند و آنها را برای نظام و انقلاب «نامحرم»‌ دانستند.

رئیس شورای هماهنگی مدارس دینی اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان در ادامه با بیان اینکه “امیدواریم مسئولین به خواسته‌های جامعه اهل‌سنت توجه کنند»، خاطرنشان کردند: رهبر معظم انقلاب نظر خودشان را علنی و به‌صورت فرمان صادر کردند، دولت تدبیر و امید نیز دارای نگاه خوبی است، کما اینکه ریاست محترم جمهور، وزرای دولت را بر لزوم بکارگیری اهل‌سنت در مدیریت‌های مختلف توصیه کرده‌اند. لذا مسئولین امر به خواسته‌های اقوام و مذاهب توجه کنند.

ایشان ادامه دادند: جامعه اهل‌سنت ایران نسبت به حفظ وحدت و امنیت کشور بسیار حساس است اما بر مطالبۀ خواسته‌های قانونی خود نیز تاکید دارند و از این مطالبه عقب‌نشینی نمی‌کنند.

خطیب نماز جمعه اهل‌سنت چابهار اظهار داشتند: جامعه اهل‌سنت ایران و بخش بزرگی از ایرانیان خواستار تغییر هستند، البته ما خواستار تغییر در چارچوب قانون هستیم، نه خلاف قانون. لذا امیدواریم در کنار حفظ وحدت و امنیت کشور، جامعه اهل‌سنت ایران هم به خواسته‌های قانونی خود دست حاصل کند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.