•                  
یک شنبه , ۱۲ تیر , ۱۴۰۱
یکشنبه, جولای 3

مولوی عبدالحمید: از دولت انتظار داشتیم حداقل یک وزیر اهل‌سنت و یک وزیر زن در کابینه حضور داشته باشد

0
347

مولوی+عبدالحمید+.jpgمولوی عبدالحمید در مراسم امروز نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان، با بیان اینکه «خواسته‌های اهل‌سنت فراتر از قانون نیست، بلکه فقط حقوق قانونی خود را مطالبه می‌کنند»، بر لزوم «نگاه یکسان» و توجه به اصل «شایسته‌سالاری»‌ در کشور تاکید کردند. امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین گفت “انتظار ما از دولت دوازدهم این بود که حداقل یک وزیر اهل‌سنت و یک وزیر زن در کابینه حضور داشته باشند. این می‌توانست تدبیر محکمی برای دولت تدبیر و امید باشد و موجبات جلب رضایتمندی ملت ایران از همه اقوام و مذاهب را فراهم آورد.” به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولوی عبدالحمید امام جمعه زاهدان در سخنان هفتگی خود بیان داشتند: انتظار ما از دولت دوازدهم این بود که حداقل یک وزیر اهل‌سنت و یک وزیر زن در کابینه حضور داشته باشند. این می‌توانست تدبیر محکمی برای دولت تدبیر و امید باشد و موجبات جلب رضایتمندی ملت ایران از همه اقوام و مذاهب را فراهم آورد. این سیاست محکم می‌توانست به نفع ایران و جهان اسلام باشد و بازخورد وسیعی در جهان داشته باشد و عزت و سربلندی ایران و ایرانی را در جهان افزایش دهد. در صورتی که چنین اتفاقی می‌افتاد ایران از سوی جامعه جهانی مورد تحسین و تمجید قرار می‌گرفت.

ایشان افزودند: انتظار می‌رفت اهل‌سنت پس از ۳۸ سال محرومیت از حضور در مناصب بالای مدیریتی، در کابینه دولت تدبیر و امید مشارکت داده می‌شدند. متاسفانه این اقدام صورت نگرفت و لیست اعضای کابینه بدون حضور اهل‌سنت و زنان منتشر شد، اما معاون اول رئیس‌جمهوری در پاسخ به بخشی از اعتراضات جامعه اعلام کرده است که رئیس‌جمهور دستور داده‌اند تا وزرا یکی از معاونین خود را از بین زنان انتخاب کنند.

مولوی عبدالحمید گفتند: وقتی در قانون اساسی تصریح شده است رئیس‌جمهور باید از اکثریت شیعه اثنی عشری باشد، شرط انصاف آن بود که تعدادی از وزرا از میان اهل‌سنت که اکثریت دوم جامعه ایران هستند انتخاب می‌شدند زیرا در قانون اساسی هیچ‌گونه منعی برای بکارگیری اهل‌سنت در سطح وزیر و… وجود ندارد؛ حال که این اقدام صورت نگرفته است انتظار می‌رود که در سطح معاونین وزرا و استانداران و دیگر مناصب بالای مدیریتی از شایستگان و توانمندان اهل‌سنت استفاده شود.

ایشان افزودند: وقتی در قانون هیچ‌گونه منعی برای بکارگیری اهل‌سنت به عنوان وزیر، معاون وزیر، مدیر و استخدام اهل‌سنت وجود ندارد، چرا مسئولین امر فرصت خدمت کردن را از اهل‌سنت دریغ می‌ورزند؟!

این پیشوای مذهبی اهل‌سنت گفتند: ما بارها گفته‌ایم که ما اهل‌سنت ایرانی هستیم و همان‌گونه که به اسلام افتخار می‌کنیم، به ایرانی‌بودن خود نیز افتخار می‌کنیم و وطن‌دوستی در دل‌های ماست. ما به نوبه خود به هیچ کشور و ملتی اجازه نمی‌دهیم وطن عزیز ما را مورد تجاوز قرار دهد. ملت ایران اعم از شیعه و سنی و اقوام و مذاهب در ۸ سال دفاع مقدس در یک سنگر و کنار هم جنگیدند. هم‌وطنان کُرد و علمای اهل‌سنت برای دفاع از کشور کشته دادند. آبا و اجداد اهل‌سنت برای همین وطن کشته شده‌اند. در جریانات داخلی نیز اهل‌سنت وفاداری خودشان را به کشور نشان دادند. لذا انگیزه‌ی دفاع از تمامیت ارضی کشور و دفاع از مرزهای میهن اسلامی در اهل‌سنت وجود دارد.

انتظار داریم اهل‌سنت در نیروهای مسلح و دستگاه قضایی استخدام شوند

ایشان گفتند: جای تاسف و حسرت است که در نیروهای مسلح به‌جز سربازان عادی اثر چندانی از نیروهای اهل‌سنت به‌عنوان کادر اصلی نیست. برای بنده دردآور بود که ۱۰ نفر از نیروهای عزیز مرزبانی در نوار مرزی به شهادت رسیدند، اما در میان آنان حتی یک نفر اهل‌سنت نبود. زمانی ما احساس سربلندی و افتخار می‌کردیم که در بین شهدا ۵ نفر از برادران شیعه و ۵ نفر از اهل‌سنت می‌بودند. اگر خون شیعه و سنی با هم در دفاع از امنیت و تمامیت ارضی کشور ریخته شود این امر موجب اتحاد میان ملت می‌شود. مردم از شنیدن کلمه شعاری “وحدت” خسته شده‌اند و می‌گویند شعار ندهید و عمل کنید.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان خواستار آن شدند که نیروهای اهل‌سنت باید در سپاه، نیروی انتظامی، ارتش و دیگر نهادهای نظامی و امنیتی استخدام شوند و گفتند: جای حیرت است که چرا مسئولین محترم کشور حتی شهادت در راه خدا و وطن را از اهل‌سنت دریغ می‌ورزند و راضی نیستند ما هم در کنار برادران شیعه خود شهید بشویم. این قابل توجیه نیست که فرزندان اهل‌سنت نتوانند در دفاع از امنیت کشور و تمامیت ارضی ایران سهیم باشند.

ایشان همچنین خواستار استفاده از نیروهای شایسته اهل‌سنت در دستگاه قضایی شده و گفتند: ما همواره برای قضات عزیزی که بتوانند عدالت را اجرا کنند دعای خیر می‌کنیم، اما حضور اهل‌سنت در دستگاه قضایی که نهاد مهمی در کشور است بسیار ناچیز است.

رئیس شورای هماهنگی مدارس دینی اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان اظهار داشتند: جامعه اهل‌سنت انگیزه خدمت و مشارکت در اداره و سازندگی کشور را دارد. ما همان‌گونه که مرحوم شهید بهشتی فرموده بودند؛ تشنه قدرت نیستیم، بلکه شیفته خدمت به کشورمان هستیم و دوست داریم در کنار سایر ایرانیان به کشور خدمت کنیم. اگر امروز نیاز باشد و مقام معظم رهبری دستور بدهند که همه ما برای دفاع از میهن به نیروهای مسلح بپیوندیم، ما این آمادگی را داریم و در دفاع از خاک کشور با جان و مال آماده‌ایم.

مولوی عبدالحمید گفتند: ما برادری خود را ثابت کرده و در مقابل افراطیون ایستاده‌ایم تا آنجا که تندروها بارها بنده را تهدید کرده و گفته‌اند که مانع راه آنها هستم. ما این تهدیدها را به جان می‌پذیریم، اما اجازه نمی‌دهیم امنیت ملی ما به خطر بیفتد. ما سربلندی کشور و عزت ایران را می‌خواهیم و این امر در گرو وحدت عملی است.

عدم حضور افرادی از اهل‌سنت در مراسم تنفیذ و تحلیف موجب ناراحتی و گلایه شیعه و سنی شد

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان گفتند: عدم حضور افرادی از جامعه بزرگ اهل‌سنت به عنوان جمعیت دوم کشور در مراسم تنفیذ و تحلیف مایه نگرانی مردم گردید. گفتن این حرف برای بنده سخت است، اما این حرف ما نیست بلکه بسیاری از هم‌میهنان عزیز شیعه و سنی از این موضوع اظهار ناراحتی و گلایه کردند که چرا در دو مراسم بزرگ ملی کسی از چهره‌های متنفذ اهل‌سنت حضور نداشت؟

ایشان با اشاره به ابراز همدردی و همراهی شمار زیادی از شخصیت‌ها و مردم شیعه با جامعه اهل‌سنت در جریان عدم حضور بزرگان اهل‌سنت در مراسم تنفیذ و تحلیف، گفتند: جا دارد از همه کسانی که با ما ابراز همدردی و همراهی کردند به‌ویژه عزیزان شیعه قدردانی کنم. ما همانگونه که حامی نظام و کشور بوده و هستیم و از دولت دوازدهم نیز حمایت کرده و فرامین رهبر انقلاب را اطاعت می‌کنیم، از رهبر معظم انتظار داریم فرزندان اهل‌سنت خود را مورد تفقد قرار بدهند و مانع تضییع حقوق‌شان بشوند.

اهل‌سنت به وظیفه خود عمل کردند؛ دولت تدبیر و امید هم به وعده‌هایش عمل کند
مولوی عبدالحمید بیان داشتند: ما اهل‌سنت به نظام جمهوری اسلامی و رهبر انقلاب خیانت نکردیم و همواره به نظام وفادار بوده و هستیم و انتظار داریم ما را مورد توجه قرار بدهند و دغدغه‌های ما را برطرف کنند. ما به وظیفه خود عمل کردیم و همچنان از دولت حمایت می‌کنیم، اما انتظار داریم دولت تدبیر و امید نیز به وعده‌هایش عمل کند.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان گفتند: وحدتی که در صدر اسلام میان مسلمین وجود داشت به این دلیل بود که پیامبر گرامی اسلام نگاه یکسانی به همه اقوام و گرایش‌ها داشتند؛ همان‌گونه که در مدینه منوره مسئولیت‌ها را میان انصار و مهاجرین تقسیم کردند. پیامبر اکرم بر سر سلمان فارسی که تنها ایرانی فارسی‌زبان در مدینه منوره بود دست کشید و فرمود که سلمان از اهل بیت من است. رسول گرامی اسلام کمتر چنین اصطلاحی را برای اهالی مکه و مدینه به‌کار بردند، اما سلمان را از اهل بیت خود می‌دانستند.

ایشان گفتند: ما از مسئولین امر نیز همین انتظار را داریم که ما را جزو خودشان بدانند و بین ما و سایر ایرانیان تفاوتی وجود نداشته باشد. خواسته‌های ما بر مبنای منطق و به نفع ایران و نظام است. اگر کسی بتواند با منطق ما را متقاعد کند که خواسته‌های ما منطقی نیستند و زیاده‌خواهی هستند ما دست او را می‌بوسیم و خواسته‌هایمان را تکرار نمی‌کنیم.

کسانی که سنگ «مذهب» را به سینه می‌زنند خیرخواه اسلام و کشور نیستند
اهل‌سنت فقط حقوق قانونی خود را مطالبه می‌کنند و فراتر از قانون توقعی ندارند. در قانون تفاوتی میان آحاد ملت نیست و باید شایسته‌سالاری در کشور حاکم باشد.
ایشان از مقام رهبری و دولتمردان خواستند که اجازه دخالت و فشار تندروهایی که خیر ملت ایران را نمی‌خواهند، را در مسائل کشور ندهند.

مولوی عبدالحمید ادامه دادند: کسانی که سنگ «مذهب» را به سینه می‌زنند چه شیعه و چه سنی، خیرخواه اسلام و نظام نیستند. ما باید به اسلام و منافع ایران بیندیشیم، حتی باید در راستای منافع بشریت بیندیشیم که متاسفانه امروز در مسیر انحراف قرار گرفته است. وقتی اسلام حفظ شود همه مذاهب حفظ می‌شوند، اما اگر اسلام نباشد دیگر نه شیعه در جهان خواهد بود و نه سنی. ما ملی فکر کنیم و نگاه‌های قومی و مذهبی را از خود دور کنیم.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: