•                  
چهارشنبه , ۰۷ آبان , ۱۳۹۹
چهارشنبه, اکتبر 28

نادر فتوره چی, روزنامه نگار پس از احضار به دادسرای امنیت تفهیم اتهام شد

0
148

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه بازپرسی دادسرای امنیت تهران در زندان اوین پس از احضار نادر فتوره چی, نویسنده, مترجم و روزنامه نگار را پس از اتمام جلسه بازپرسی تفهیم اتهام کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, نادر فتوره چی, نویسنده, مترجم و روزنامه نگار پس از احضار توسط شعبه بازپرسی دادسرای امنیت تهران و اتمام جلسه بازپرسی از بابت اتهام “تشویش اذهان عمومی”, تفهیم اتهام شد و پس از تامین قرار کفالت بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

براساس این گزارش, نادر فتوره چی, در جریان برگزاری این جلسه بازپرسی طرح اتهام “تشویش اذهان عمومی”, را بر علیه خود مردود دانست و این کار نشانی از پرونده سازی از سوی ارگانهای امنیتی دانست.

نادر فتوره چی, در حالی با اتهام جدید تفهیم اتهام شد که پیش از این در تاریخ ۵ تیر ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲ دادگاه کیفری ۲ تهران واقع در مجتمع قضائی فردوسی تهران با اتهامات “توهین و افترا” و “نشر اکاذیب” با شکایت “محمد امامی”, از متهمان اختلاس صندوق ذخیره فرهنگیان, محاکمه و از بابت اتهام “توهین و افترا” و “نشر اکاذیب در فضای مجازی” به ترتیب به پرداخت ۱ میلیون ریال جریمه نقدی و تحمل ۱ سال حبس تعزیری با طول مدت تعلیق ۲ سال محکوم شد. 

 این فعل رسانه ای, در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ و بدنبال شکایت محمد امامی, به شعبه ۳ دادیاری دادسرای ناحیه ۳۱ تهران احضار و به دلیل عدم امکان تامین وثیقه بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد و در تاریخ ۲۹ مرداد ماه ۱۳۹۷ با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

این نویسنده و روزنامه نگار پس از آزادی از بازداشت, در یادداشتی به تشریح شرایط بغرنج زندانیان محبوس در بند قرنطینه زندان تهران بزرگ پرداخته بود و گفته بود “از اینکه از فشافویه آزاد شدم، عمیقا دچار عذاب وجدانم و فکر نمی‌کنم تا هرگز بتوانم شرایط دهشتناک «هم لباس»هایم را فراموش کنم. با دیدن شرایط زندانیان تهران بزرگ و آن چشم‌هائی که در ناامیدی و بوی تعفن و بی‌پناهی و قفس و نفس‌تنگی دو دو می‌زدند، زخمی عمیق و کاری بر روحم وارد شد”.

پس از انتشار این دست نوشته که نادر فتوره چی در فضای مجازی از حقایق زندان تهران بزرگ منتشر کرده بود در ضمن دریافت احضاریه و تفهیم دو اتهام جدید طی ۲ پرونده جداگانه در تاریخ ۲ دی ماه ۱۳۹۷ به مراجع قضائی احضار شده بود.

“نادر فتوره چی”, در این خصوص گفته بود: “با شکایت دادستانی و سازمان زندان‌های استان تهران ۲ پرونده برای بنده در شعبه ۶ و ۲ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه بابت انتشار یادداشتی در خصوص شرایط بغرنج زندانیان محبوس در بند قرنطینه زندان تهران بزرگ، تشکیل شد. پس از بازپرسی پرونده شعبه ۶ به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» تفهیم و طی احضاریه‌ای که از طریق پیامک به بنده ابلاغ شده، برای تاریخ ۲ دی‌ماه به شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کارکنان دولت به ریاست قاضی حیدری فراخوانده شدم”.

“نادر فتوره‌چی”، متولد۱۳۵۶, ساکن تهران، روزنامه‌نگار، مترجم و نویسنده است. مقالات وی عموماً در خصوص مباحث سیاسی، هنری، اجتماعی و فلسفی است.

این فعال رسانه ای و روزنامه نگار, کار نویسندگی در مطبوعات را با روزنامه صبح امروز آغاز کرد و سابقه همکاری با روزنامه‌های “شرق، بهار، آفتاب امروز، دوران امروز، بنیان، توسعه و سرمایه” را دارد. او همچنین به عنوان سخنران با مؤسسه پرسش همکاری دارد.

سرکوب فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

برچسب هاحقوق بشر در ایرانروزنامه نگارحقوق شهروندیتشویش اذهان عمومیآزادی بیانآزادی بیان و عقیده در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایرانآزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانتفهیم اتهامنقض حقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانآزادی بیان و قلمسرکوب آزادی قلم در ایرانجلسه بازپرسینقض آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمدادسرای امنیت اوینسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانآزادی بیان و عقیدهنادر فتوره چیسرکوب آزادی عقیده در ایراننویسنده و روزنامه نگاردادسرای امنیت تهراندادسرای امنیتنادرفتوره چیمحرومیت از حقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیآزادی بیان و قلم در ایرانفتوره چیحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانمحاکمه نادر فتوره چینشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومیمحکومیت نادر فتوره چینادر فتوره چی نویسندهنادر فتوره چی روزنامه نگارسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیاخبار نقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینافرمانی مدنی شهروندان در ایرانتشویش اذهان عمومی در فضای مجازیآزادی بیان در مطبوعاتآزادی بیان در جمهوری اسلامیآزادی بیان و اندیشه در ایرانتفهیم اتهام شهروندان در ایراناتهام تشویش اذهان عمومیجلسه بازپرسی در زندان اویندادسرای امنیت تهران در زندان اوینآزادی بیان در جمهوری اسلامی در ایرانشعبه بازپرسی دادسرای امنیت تهرانشعبه بازپرسی دادسرای امنیت

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: